14.7 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertDebut cu dreptul în Liga Florilor pentru CSM Târgu Jiu. Publicul le-a...

Debut cu dreptul în Liga Florilor pentru CSM Târgu Jiu. Publicul le-a purtat pe handbaliste către victorie

Echipa de handbal feminin a CSM Târgu-Jiu a debutat cu dreptul în Liga Florilor. În fața a 1.000 de spectatori, handbalistele antrenate de Liviu Andrieș au învins, duminică, în Sala Sporturilor, formația CS Dacia Mioveni, cu 27-25.

Publicul prezent a avut un rol decisiv, purtându-le către victorie pe jucătoarele CSM Târgu Jiu. Iubitorii de handbal și suporterii echipei din Târgu Jiu au luat cu asalt Sala Sporturilor. Au fost peste 1000 de spectatori care au venit pentru a vedea pe viu prima partidă oficială din istoria clubului în Liga Florilor.

CSM Târgu Jiu a reușit să marcheze primul gol în poarta Miovenului, dar echipa oaspete a reușit să egaleze câteva secunde mai târziu, iar după primele 5 minute de joc tabela arata 1-1. Scorul a ajuns apoi 2-2, după care echipa oaspete a reușit să se desprinsă.

CSM Târgu Jiu s-a apropiat și la un gol, dar nu a reușit să egaleze. Diferența s-a menținut și în partea a doua a meciului.

Un meci de poveste

Repriza secundă începe cu Dacia Mioveni mai inspirată la finalizare și echipa oaspete se desprinde la +5 pe tabelă, scor 10-15. După trei minute scurse din repriza secundă vine și primul gol al echipei lui Andrieș. Extrema Cristina Boian mișcă tabela în dreptul CSM-ului pentru 11-15.

Sprijinită de un public fantastic, echipa noastră își găsește resursele necesare să revină în joc. CSM Târgu Jiu se apără cu îndârjire, recuperează minge după minge, Dzhukeva are câteva intervenții de senzație, iar la poarta cealaltă, Katarina Pavlovic, Pal Ceandani, Alexandra Gavrilă și Cristina Boian înscriu gol după gol și readuc speranța în tabăra gorjeană. Scor 16-17 în minutul 42 al confruntării.

În minutul 51 vine și golul egalizator. Angela Pușcaș nu poate fi oprită de apărarea adversă, pătrunde în forță și tabela indica 22-22 spre enorma bucurie a spectatorilor gorjeni. Mai mult, CSM Târgu Jiu trece în avantaj în minutul 52. Deși faultată și accidentată, Iulia Andrei își duce misiunea până la capăt și înscrie pentru 23-22. Dacia Mioveni egalează situația pe tabelă, scor 23-23. Ira Zinatullina găsește și ea drumul spre gol și CSM Târgu Jiu revine la conducere, scor 24-23. Sala este în picioare, adversarele, bulversate de dorința și ambiția echipei gazdă, nu se mai regăsesc ca în prima parte a jocului, iar elevele lui Liviu Andrieș pun stăpânire pe meci. Croata Katarina Pavlovic înscrie două goluri la rând și duce scorul la 26-23. Mioveni înscrie repede, dar la fel de repede vine un contraatac al gorjencelor, care se soldează cu o aruncare de la 7 m. Oana Maria Bucă, trimisă în teren să execute lovitura, înscrie fără probleme pentru 27-24. Ultima acțiune a aparținut Daciei Mioveni, care a marcat, dar victoria a revenit CSM Târgu Jiu, scor final 27-25, la capătul unui meci de poveste, care a marcat debutul cu victorie în Liga Florilor pentru echipa gorjeană.

„Încărcătura emoțională a acestei partide și-a pus amprenta“

La finalul meciului, Liviu Andrieș a declarat pentru site-ul csmtargujiu.ro că, în ciuda problemelor din prima parte a meciului legate de încărcătura emoțională a partidei, este mulțumit că echipa a obținut victoria și și-a felicitat elevele pentru determinare: „Încărcătura emoțională a acestei partide și-a pus amprenta asupra jocului nostru, mai ales în prima parte a meciului, dar dacă ne uitam la scorul final trebuie să fim foarte mulțumiți de victorie și de cele 3 puncte”.

„A fost super”

Extrema Pal Ceandani a fost decisivă. Ea a marcat 6 goluri în poarta adversă și a fost una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren. Ea a declarat că a fost impresionată de sprijinul primit din partea publicului: „Când simțeai că nu mai ai aer și nu mai poți, când auzeai tribuna, efectiv te încărcai fizic. A fost super”.