8.9 C
marți, aprilie 23, 2024
    AcasăNews AlertEchipa de baschet CSM Târgu Jiu a învins CSU Sibiu și a...

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a învins CSU Sibiu și a obținut prima victorie din această ediție a campionatului

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a înregistrat miercuri, 3 noiembrie, prima victorie din actuala ediţie a campionatului Ligii Naţionale. Formaţia gorjeană s-a impus, în deplasare, pe terenul echipei CSU Sibiu, scor 87-80.

Jordanco Davitkov a început meciul din Ardeal cu următorul „5”: Porter Troupe, Kevin Allen, Brandon Sly, Stefan Glogovac şi Octavian Ilie. Baschetbaliştii grupării gorjene au intrat hotărâţi pe parchetul Sălii „Transilvania” din Sibiu pentru a obţine un rezultat pozitiv, având în vedere serie de înfrângeri înregistrată până în prezent. Echipa din Sibiu a început mai bine meciul a condus cu 9-2. CSM Târgu Jiu și-a revenit repede și a reuși să preia conducerea prin punctele marcate Stefan Glogovac, Kevin Allen şi Porter Troupe, după care s-a distanțat la șase puncte, scorul după primul sfert fiind 17-23.

Echipa gazdă a încercat să revină în actul secund și chiar a preluat conducerea, dar CSM a revenit la fel ca în prima repriză și a dus scorul la 31-38. CSM reușește să mențină diferența de puncte pe tabela de marcaj, iar scorul înregistrat la pauză a fost 35-41.

Porter Troupe, cel mai bun om al CSM Târgu Jiu

CSM Târgu Jiu începe bine sfertul 3, prin punctele marcate de Titus Nicoară și Kevin Allen, însă Sibiul se apropie la doar patru puncte, scor 50-54, dar Titus Nicoară înscrie de 3p şi menţine liniştea în tabăra gorjeană. Echipa sibiană reușește să se apropie la un singur punct, 58-59, dar formația gorjeană reușește să își mențină concentrarea și să profite și de un fault tehnic arătat băncii sibiene, ca urmare a unor proteste vehemente, iar diferența de șase puncte s-a păstrat și după sfertul 3.

Ultimul act începe cu CSM la cârma jocului, care reușește să ducă scorul la 63-75, iar victoria începea să se contureze. Gazdele fac o ultimă forțare să revină în joc și ajung chiar la o diferență de 3 puncte, cu 40 de secunde înainte de finalul meciului, dar jucătorii de la CSM Târgu Jiu și-au păstrat luciditatea, iar experiența lui Troupe și-a spus cuvântul, iar CSM a reușit prima victorie din actuala stagiune a campionatului.

Porter Troupe a fost cel mai bun om al CSM Târgu Jiu. Americanul a totalizat 22p, 2 recuperări şi 3 pase decisive.

Antrenor: „Diferenţa în acest meci a făcut-o apărarea noastră“

Jordanco Davitkov, antrenor CSM Târgu Jiu, a spus că diferența a fost făcută de apărare: „Am făcut un meci bun. Ca să câștigi la Sibiu este nevoie să joci bine, iar noi am făcut un meci bun. Am controlat meciul în mare parte și asta ne-a adus victoria la final. Diferenţa în acest meci a făcut-o apărarea noastră, mai ales în prima repriză, când am reușit să-i oprim pe principalii lor marcatori, Tamulis și McGrew, la 4 şi 2 puncte. Am făcut un meci bun şi în plan ofensiv și am înscris 87 de puncte pe terenul Sibiului. Sunt mulțumit după prima victorie, am spus de la început că avem o echipă bună. Am avut și ghinionul unui program foarte greu, dar acum vom avea niște meciuri oarecum mai ușoare și sperăm să jucăm mai bine de la meci la meci. Vom juca cu ceva mai puţină presiune și cu mai multă încredere. Ne așteaptă acum un program ceva mai lejer, nu ușor, pentru că nu există meciuri ușoare. Sperăm ca în următoarele partide să reușim să adunăm cât mai multe victorii”.