10.5 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertVictorie a fetelor de la CSM Târgu Jiu, în fața unei formații...

Victorie a fetelor de la CSM Târgu Jiu, în fața unei formații de tradiție din Liga Florilor

CSM Târgu Jiu a reuşit să se impună, vineri, 29 iulie, pe terenul echipei SCM U Craiova, scor 25-23. A fost cel de al doilea meci de verificare din această vară pentru echipa pregătită de Liviu Andrieş şi Andrei Enache.

„A fost un meci în care am reuşit să avem un ritm foarte bun”, ne-a declarat, la finalul confruntării din Bănie, Andrei Enache, antrenorul secund al grupării gorjene.

Victoria este cu atât mai valoroasă, cu cât SCM U Craiova este o echipă importantă din Liga Florilor, calificată în cupele europene.

După înfrângerea la limită de la începutul săptămânii, gorjencele şi-au luat o mică revanşă şi au reuşit să câştige pe terenul echipei din Bănie

La fel ca şi în partida de la Târgu Jiu, handbalistele de la CSM Târgu Jiu au început tare meciul şi au controlat cu autoritate prima parte a jocului. Cu un joc foarte bun pe faza de apărare şi foarte inspirate pe atac, gorjencele s-au impus la capătul primelor 30 de minute cu 16-7. În repriza secundă, gazdele au forţat revenirea şi, pe final de meci, s-au apropiat la doar un gol pe tabelă, scor 24-23 pentru CSM Târgu Jiu. Ultima acţiune a meciului a adus şi golul care a stabilit şi scorul final al confruntării, 25-23 pentru echipa din Târgu Jiu.

„Un joc din care am avut foarte multe de învățat“

Andrei Enache, antrenor secund CSM Târgu Jiu,  a spus că ritmul a fost foarte bun: „A fost un meci în care am reuşit să avem un ritm foarte bun şi în care ne-am întărit convingerile pe care le aveam şi anume că, totdeauna, grupul este cel mai important şi grupul va fi punctul nostru forte în campionat. Am dat minute tuturor jucătoarelor, pentru că sunt meciuri de pregătire şi este important să menţinem conectate toate jucătoarele, pentru că va fi un campionat lung şi vom avea nevoie de fiecare jucătoare”.

Dan Ilieş, expert sportiv, coordonatorul secţiei de handbal a CSM Târgu Jiu, consideră că echipa a avut parte de un test util, în faţa unei echipe cu obiective importante în ultimii ani în Liga Florilor: „A fost un joc bun de pregătire pentru echipa noastră. Un joc din care am avut foarte multe de învățat și care a adus un plus de încredere în forța grupului. Felicitări fetelor pentru atitudine și implicare!”

Următorul test al formației gorjene este programat pentru data de 1 august, pe terenul echipei SCM Râmnicu Vâlcea. CSM Târgu Jiu va debuta în Liga Florilor, pe teren propriu, cu Dacia Mioveni, pe 28 august.