7.9 C
marți, octombrie 1, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, veni, vidi, vinci !

Energia, veni, vidi, vinci !

Meciul echipei de handbal Energia la Steaua a fost o simplă formalitate. Gorjenii au mers, au jucat şi au câştigat cu 29-21. Nu e un super rezultat pentru că Steaua este ciuca bătăilor în Liga Naţională. Practic, oltenii nu aveau cum să se împiedice în faţa unei echipe care a strâns doar patru puncte în 22 de etape. Inevitabil, Steaua va retrograda pe criteriu sportiv, însă poate fi salvată de Federaţia Română de Handbal prin schimbarea regulamentului. Până una alta, Energia a învins Steaua şi a băgat-o şi matematic în eşalonul secund. Gorjenii au avut emoţii doar în primele minute când ceva nu mergea în angrenajul trupei lui Andrieş. Timp de şapte minute, oltenii au marcat un singur gol, ceea ce e foarte puţin., aşa că scorul era 4-1 pentru Steaua. Dar, era un simplu foc de paie. Încet dar sigur Energia a revenit în joc şi a preluat conducerea după jumătatea primei părţi. La pauză, Energia a avut patru goluri avans, 16-12. şi repriza a doua a fost câştigată tot cu patru goluri avans, aşa că la final pe tabelă au fost opt goluri distanţă între Steaua şi Energia, 29-21 pentru vizitatori. „la final, Liviu Andrieş nu putea fi decât mulţumit. „E bine că am câştigat. Portarul Dragomir a făcut un meci extraordinar, a avut 22 de intervenţii în cele 48 de minute în care l-am folosit. Este o victorie bună care ne dă moral pentru etapele care au mai rămas de jucat. Trebuia să câştigăm şi am câştigat”, a spus Andrieş. În week-endul viitor, Energia va juca pe teren propriu cu HC Caraş Severin, meci extrem de greu.