Energia din eşec în eşec!

Lipsă de valoare sau lipsă de coeziune, echipa de baschet este în genunchi

Dinamo: Pavel Marinov 27p, Nenad Sulovic 15p, Karolis Babkauskas 14p, Noah Dahlman 14p, Iulian Orbeanu 7p, Marko Sutalo 4p, Omer Tal 2p, Vlad Corpodean, Hrvoje Vucic, Radu Paliciuc, Mădălin Potcoavă, Alexandru Bădulescu. Antrenor: Aleksandar Todorov.

ENERGIA: Lamont Mack 18p, Anthony Miles 18p, Porter Troupe 16p, Callistus Eziukwu 10p, Lazar Radosavjlevic 9p, Jamar Diggs 4p, Şanta Szabolcs 2p, Adrian Guţoaia, Barîş Aktaş, Dragoş Andrei, Alexandru Mihuţi. Antrenor: Antonis Constantinides.

Arbitrii: Ciprian Stoica, Mircea Şerban, Dragoş Stan / Observator: Mircea Martiş.

sport-02-26Sezonul trecut, echipa de baschet Energia a terminat pe locul 3 în Liga Naţională. Acelaşi loc a fost ocupat şi în EuroChallenge, aşa că stagiunea a fost una de vis. În vară, la Târgu-Jiu s-a vorbit prin spatele uşilor închise de atacarea titlului naţional, un obiectiv realist după desfiinţarea Asesoftului. Dar de la vorbe la fapte e cale lungă, Energia fiind momentan departe de nivelul aşteptărilor. După patru etape scurse din campionat, gorjenii au trei eşecuri şi o singură victorie, ceea ce face să planeze anumite semne de întrebare legate de valoarea echipei gorjene. Antonis Constantinides încă din vară spunea că nu trebuie făcute comparaţii între echipa de anul trecut şi cea de anul acesta, însă nu ai cum să nu faci comparaţii. Oricum, mâine seară cei de la Energia trebuie să-şi arate colţii pentru că reîncepe nebunia europeană…

Duş rece la Dinamo!

Energia a mers la Dinamo să câştige, dar s-a întors învinsă. A fost a treia înfrângere pe care Energia o încasează în acest sezon din patru meciuri, doar nou promovata şi modesta Phoenix Galaţi a fost victima oltenilor. În rest, doar eşecuri. Partida de la Dinamo s-a încheiat cu scorul de 83-77, însă meciul a fost decis abia pe final. Dovada echilibrul este scorul înregistrat în timpul partidei, a fost 4-41 la pauză dar şi 59-59 după 30 de minute de joc. Ei bine, în ultimele 10 minute Dinamo a fost echipa mai bună şi care şi-a impus jocul, astfel că gorjenii au cedat cu 83-77.

Alertă: vine Prishtina!

E clar că Energia nu joacă ceea ce se aşteptau oficialii, finanţatorii dar şi antrenorul Antonis Constantinides. Acesta se pare că şi-a asumat vina în privinţa formării lotului în faţa acţionarilor, fiind chiar posibilă debarcarea tehnicianului cipriot care a scris istorie la Târgu Jiu. Probabil, acest meci cu Prishtina este foarte important pentru viitorul cipriotului pe banca Energiei. E clar că unii acţionari şi-au pierdut răbdarea, iar dacă în acest meci cu kosovarii, cei de la Energia vor dezamăgi, atunci nu trebuie să mire pe nimeni deciziile care se vor lua.