11.7 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăHeadlinesEgal pentru Hapoel

Egal pentru Hapoel

Israelienii au acum prima şansă la calificare în play-off după remiza de la Cluj

PANDURII: Stanca – Unguruşan, Christou, Erico, Momcilovici – Anton (Brata), Breeveld – Eric, Nistor, Nicoară (33 Buleică) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

Hapoel: Amos – Dgani, Ilici, Colin, Shimon – Gordana, Gerzicici, Sasha (Vermouth) – Damari, Shechter, Zaguri (Safurin). Antrenor: Ran Ben Shimon

Au arbitrat: Vitaly Meshkov, Aleksei Vorotntcov, Maksim Gavrilin.

Observator arbitrii: Alain Hamer

Delegat UEFA: Wolf Gunter Wiessel

Spectatori: 5.000

Gorjenii au avut mult de furcă aseară la Cluj. Hapoel a fost o nucă tare, o echipă incomodă care a reuşit ce şi-a propus. Oaspeţii au făcut egal cu gol marcat în deplasare, 1-1, remiză care obligă echipa lui Pustai să meargă în Ţara Sfântă şi să marcheze pentru ba obţine calificarea.

Pandurii a început meciul cum nu se poate mai bine. Gorjenii au reuşit să marcheze î chiar minutul 4, şutul lui Dan Nistor strecurându-se pe sub portarul Amos. Era 1-0 iar Cristi Pustai era mulţumit pe margine. Eric a avut şi el două situaţii de gol, dar nu a reuşit să marcheze. Golul a picat în poarta pandurilor. În minutul 28 Sasha a pus mingea în vinclul porţii lui Stanca şi s-a făcut 1-1. Apoi, oltenii nu se regăseau, iar israelienii au atacat, dar Stanca şi Momcilovic au respins de pe linia porţii şuturile lui Damari. După pauză Pandurii a fost echipa mai bună, dar portarul Amos a reuşit să aibă două parade senzaţionale. Eric şi Momcilovic au ratat incredibil, portarul din Israel a avut două parade de nota 10 cu care şi-a spălat păcatele.

Au tras de timp fără ruşine

Israelienii nu au mai jucat nimic în partea a doua a partidei de aseară. Astfel, oaspeţii de pe Cluj Arena au tras de timp fără nicio jenă, parcă israelienii nu mai aveau energie şi cu fiecare ocazie se apela la trageri de timp care au iritat asistenţa. Nici în atac cei de la Hapoel nu au mai contat, iar Pandurii a fost vioara întâi pe final de joc. S-a terminat 1-1 pentru Hapoel…

Atmosferă caldă

Deşi a jucat pe teren străin, Pandurii a fost încurajată la Cluj. La meciul de joi seară în tribunele Cluj Arena au venit peste 5.000 de fani care au fost alături de Pandurii. Dintre cei cinci mii de fani circa o mie au venit de la Târgu-Jiu. Trebuie spus că aseară au absentat suporterii DURII, în timp ce echipa din Israel nu a mai fost susţinută de 600 de fani ci doar de 16 fani.

„Mulţumim acestor oameni minunaţi de la Cluj care ne-au primit cu foarte multă căldură la Cluj. Chiar ne-am simţit ca şi acasă, iar clujenii ne-au încurajat de parcă în teren era echipa lor”, Eugen Pîrvulescu