Gorjenii au pierdut lamentabil meciul cu Rapidul

Rapid: Pecanha – Voicu, Abrudan, Oros, V. Nicolae – Ş. Grigorie, N. Grigore, Dică (86 Coman) – Roman, Pancu (78 Al. Ioniţă), Herea (89 Mardare). Antrenor: Marian Rada

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, I. Rada, Al. Vlad – Anton, Nistor – Lemnaru (62 Nicoară), Predescu (46 Karim), Răduţ (67 Popin) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: Cristi Balaj, Sebastian Gheorghe şi Iulian Radu.

Cartonaşe galbene: N. Grigore (31), Voicu (49), Mardare (90 şi 90) / Viera (48), Popin (83)

Cartonaş roşu: Mardare (90)

Stadion: Giuleşti, spectatori 3.000

Pandurii şi Rapid mai tot timpul au obiective diametral opuse. Acum gorjenii sunt cei care se uită de sus în clasament la adversarii din Giuleşti, însă în meciul direct nu s-a văzut diferenţa mare de poziţii dintre cele două combatante. Pandurii s-a prezentat mediocru la meciul contra Rapidului şi a pierdut pe merit. Oltenii sunt o palidă imagine a unei echipe care vrea dar nu poate să ajungă în Europa. Eşecul din Giuleşti are menirea de a fi un duş rece pentru jucătorii lui Cristi Pustai şi de a-i face să conştientizeze că poate o dată în viaţă au ocazia de-a se bate pentru un loc de cupă europeană.

Buni doar o repriză

Pandurii are interzis pe Giuleşti. Gorjenii nu reuşesc în ruptul capului să spargă gheaţa şi să se impună în fieful Rapidului. E chiar misiune imposibilă. Acelaşi complex îl are şi Cristi Pustai, antrenorul pierzând şi el meci de meci pe Giuleşti. Sâmbătă seara, Pandurii a încercat dar fără reuşită să arate ca o echipă de cupe europene. Degeaba au stat gorjenii o săptămână şi ceva prin cantonament că nu au arătat acea prospeţime şi atitudine demnă de echipă europeană. Practic, doar 45 de minute a contat Pandurii în joc, în rest a arătat ca o echipă mediocră. Prima parte a jocului a fost una echilibrată cu ocazii la ambele porţi. Prima situaţie de poartă a avut-o Mihai Răduţ, mijlocaşul pandurilor şutând în minutul 2 direct în braţele lui Pecanha. Gazdele puteau şi ele marca un minut mai târziu, atunci când Voicu a centrat iar Pancu din 6 metri a trimis mingea pe lângă. Oaspeţii nu s-au lăsat mai prejos şi în minutul 10, Nistor a prins un şut zdravăn de la 20 de metri, dar balonul s-a încăpăţânat şi a ocolit vinclul porţii rapidiste. Gazdele au avut reacţie imediat, iar Roman a tras pe lângă din 16 metri. Au mai fost apoi alte două situaţii de poartă, mai întâi un şut blocat al lui Matulevicius din careu după care o intervenţie a lui Mingote la un şut sub bară al lui Roman. În minutul 23, gorjenii puteau deschide scorul. Nistor a driblat trei adversari, a pătruns în careu, dar în loc să şuteze a preferat un dribling inutil şi astfel a putut fi blocat de un adversar. Dar, cea mai mare ocazie a reprizei a avut-o Rapidul la propria poartă! Giuleştenii au fost foarte aproape de un autogol antologic, centrarea lui Unguruşan a fost respinsă greşit de Voicu spre propria poartă, dar şansa gazdelor a fost mare mingea neprinzând cadrul porţii. Dacă era pe poartă era gol pentru că Pecanha era spectator. La pauză a fost 0-0.

După sfertul de oră de odihnă parcă mai obosiţi au intrat gorjenii. Aceştia nu au mai reuşit să joace cel puţin ca în partea a doua, ba din contră au evoluat şters şi prost cu erori mari individuale care au dus la un deznodământ nefavorabil la final. Gazdele parcă au prins curaj, iar imediat după pauză au început să domine jocul. Mai întâi, în minutul 55 Unguruşan a comis-o pasând greşit la un adversar, Grigorie şutând de la 20 de metri puţin pe lângă poartă. Apoi, în urma unei faze fixe bara porţii lui Mingote s-a scuturat după ce Grigore a reluat cu capul din 8 metri în urma unui marcaj larg în careu. În minutul 61 a picat şi golul, Roman a scăpat în stânga, i-a centrat în careu lui Grigore iar acesta a şutat cu sete şi printre trei panduri a deschis scorul. Apoi, după câteva minute gorjenii au avut noroc, Mingote ajutat de bară evitând golul doi. Pustai a schimbat stilul, dar degeaba pentru că mingile nu au venit pe cei doi pivoţi, Matulevicius şi Popin ci tot pe jos. În minutul 82, Nistor a şutat, dar Pecanha a prins, după care Rada a trimis mingea cu capul în bară într-o fază în care se putea acorda şi penalti. În final, oltenii au forţat, gazdele s-au baricadat, Mardare primind cartonaş roşu pentru vociferări, însă Nicoară şi-a bătut joc de o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri. Când Cristi Balaj se pregătea să fluiere finalul, gazdele au mai marcat o dată, Roman a pasat din nou în careu pentru Coman, iar acesta a marcat din cădere. Rapidul obţine trei puncte mari, marchează două goluri şi reduc şansele pandurilor de a mai prinde un loc în Europa.