Pandurii a defilat, victorie la scor de neprezentare cu CSMS Iași

Pandurii Târgu-Jiu: Mingote – Unguruşan, Vasco, Şandru, Momcilovic – Anton (Piţian ’64), Mrzljak – Răduţ, Nistor (Ciucur ’70), Hora (Nicoară ’78) – Roman. Antrenor: Edward Iordănescu.

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Ţigănaşu – Mitic, V. Gheorghe (Creţu ’59) – Viveiros (L. Ganea ’80), Grigorie (Piccioni ’46), Bole – Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaş galben: Momcilovic ’52

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Adrian Radu Ghinguleac, Ciprian Florin Danşa (asistenţi) – Ionuţ Coza (rezervă)

Observatori: Florin Hincu, Ion Căţoi.

sport-01-3

Meciurile dintre Pandurii și CSMS Iași se încheie în ultimul timp cu diferențe mari înre cele două combatante. În turul ediției trecute de Liga 1, Iașiul se impunea în Copou cu 3-0 pentru ca, în retur, gorjenii să câștige cu 5-2. Ei bine, seria de rezultate cu scoruri mari a continuat cu o nouă reprezentație, 3-0 pentru Pandurii, așa că în retur ne putem aștepta tot la un scor fluviu… Despre meciul de sâmbătă, 1 august, de la Severin se poate spune că a fost unul în care doar echipa gazdă a jucat fotbal, pentru că moldovenii au fost efectiv absenți.

I-am executat

După dușul rece cu Steaua, dar și semieșecul de la Voluntari, pentru Pandurii nu exista o altă variantă decât victoria în meciul cu CSMS Iași. Un joc pe care târgujienii și l-au propus să-l câștige și pe care l-au și câștigat fără prea mari emoții. Oltenii au început jocul ceva mai precauți, nu s-au avântat în atac așteptând eroarea adversarului. Și aceasta a venit în minutul 20, atunci când Anton a centrat de pe partea dreaptă, iar Mihai Roman a reluat cu capul sub transversală de lângă Voicu, imparabil pentru Grahovac. Oaspeții au schimbat partitura, au decis să iasă la joc și în minutul 35 au solicitat penalti la un presupus henț în careu al lui Vasco, însă centralul Istvan Kovacs nu a dictat penalti. Însă, după două minute, același central a pus mingea pe var după ce fundașul Voicu l-a faultat în careu pe Momcilovic, penalti indiscutabil. Roman a luat mingea, a șutat în stânga portarului, acesta a ghicit colțul, dar din fericire balonul a revenit la atacantul pandurilor care a făcut 2-0. Pe final de repriză, oaspeții au avut două tresăriri de orgoliu venite pe fondul unor erori ale apărătorilor lui Edi Iordănescu. Mai întâi, Ungurușan a trimis balonul spre propria poartă, iar spre norocul târgujienilor balonul a lovit bara laterală a porții lui Mingote. Apoi, Grigorie a ratat incredibil din postură de singur cu Mingote, fotbalistul moldovenilor șutând peste buturi din 11 metri. În partea a doua, Pandurii a jucat la fel de pragmatic, ba chiar și eficient. Ei bine, în minutul 55 s-au aruncat zarurile, Ioan Hora reușind să înscrie din careu cu un șut la colțul scurt pentru un 3-0 sec. Totul era jucat, nimic nu se mai putea întâmpla, așa că niciuna din echipe nu a mai forțat, finalul fiind unul monoton.

Sunt în grafic

Cu victoria obținută împotriva celor de la CSMS Iași, cei de la Pandurii au ajuns la cota 7 puncte în clasament după patru etape fiind în obiectiv. Se știe că obiectivul pandurilor în acest sezon este clasarea în primele 6 locuri, un obiectiv ce poate fi atins dacă ehipa lui Iordănesu reușește să strângă puncte în continaure în rundele rămase.

„Nu m-a surprins această înfrângere. Am început meciul foarte bine, apoi am făcut o greşeală la marcaj. Cred că n-am făcut un meci bun. Pandurii a meritat victoria, mai ales după greşelile noastre. Noi avem obiectiv salvarea de la retrogradare, nu accederea în play-off, cum au alte echipe”, Nicolo Napoli, antrenor CSMS