AcasăHeadlinesMatulevicius, abonat la gol

Matulevicius, abonat la gol

Atacantul pandurilor Deividas Matulevicius nu se mai opreşte din dat goluri la echipa naţională a Lituaniei. Vârful nu ratează nicio ocazie şi la fiecare prezenţă în echipa reprezentativă îşi trece numele pe lista marcatorilor. Aşa se face că în ultimele trei meciuri jucate în naţională, Matulevicius a marcat de fiecare dată, astfel că a devenit om de bază în echipa Lituaniei.

Gol după gol

În ultimele trei prezenţe în echipa naţională a Lituaniei, Deividas Matulevicius a marcat de fiecare dată câte un gol. Două din cele trei reuşite au fost în meciuri oficiale, cu Letonia şi Liechtestein, iar primul gol reuşit în tricoul primei reprezentative a fost marcat în meciul cu Luxemburg. Pandurul din atacul Lituaniei a marcat ultimul gol marţi seara în meciul cu Liechtestein, în minutul 18 după o bâlbă a fundaşilor adverşi vârful reuşind să înscrie primul gol al partidei. Mai mult, Matulevcius nu a prins şi finalul meciului dintre Lituania şi Liechtenstein, scor final 2-0, atacantul fiind schimbat în minutul 90 al partidei.

A revenit la echipa de club

După ce în echipa naţională a Lituaniei a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor în ultimele două meciuri, Matulevicius ar trebui să-şi continue seria reuşitelor şi la Pandurii. Astfel, Matulevicius a revenit la echipa de club, iar mâine are toate şansele să fie titular în meciul contra lui Dinamo.
    Până acum, în actualul campionat, Matulevicius a marcat trei goluri în şase meciuri ale echipei gorjene.

„Ne bucurăm că jucătorii noştri confirmă şi în meciurile echipelor naţionale. Matulevicius este important pentru noi, este bine. Cât timp avem jucători la naţională e bine pentru vestiar şi pentru echipa noastră”, Eugen Pârvulescu, preşedinte executiv Pandurii