Oţelul Galaţi: Grahovac – Cojoc, Sîrghi, Benga, Ljubinkovic – Neagu, Giurgiu – Iorga, Marquinhos (70 Stromajer), Didi (78 Vancea) – Paraschiv (63 Astafei). Antrenor: Petre Grigoraş

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, I. Rada, A. Vlad – Anton, Nistor (80 Popin) – Voiculeţ, Cristea (64 Nicoară), Răduţ (70 Grigoraş) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan, Valentin Avram, Vladimir Urzică

Cartonaşe galbene: Ljubinkovic (39) / Rada (37)

Spectatori: 2.000

Fără victorie la Galaţi în istoria partidelor directe cu Oţelul, Pandurii putea da lovitura ieri. Dar, Galaţiul rămâne un teren interzis. Aseară, Pandurii a cedat în faţa echipei lui Petre Grigoraş cu 1-0, primul eşec al lui Cristi Pustai la timona pandurilor şi care poate fi chiar decisiv. Oltenii puteau veni chiar cu toate cele trei puncte dacă Mihai Răduţ nu ar fi ratat un penalti în prima repriză. Ironia sorţii? Galaţiul ne-a învins din penalti!

Autopiedică

Prima parte a meciului de la Galaţi a fost una echilibrată. Gazdele aflate în foame de puncte şi cu un antrenor nou pe bancă în persoana lui Petre Grigoraş au avut ceva ocazii în primele 45 de minute, dar le-au irosit. În schimb, oltenii au avut trei situaţii bune de gol, dar toate irosite. Prima situaţie de gol a aparţinut lui Răduţ, în minutul 10 acesta a primit cadou o minge de la Sîrghi, dar mijlocaşul pandurilor a preferat şutul de la 18 metri peste poartă în locul unei pătrunderi. După aceea gazdele au tras de câteva ori spre poarta lui Mingote, dar acesta s-a remarcat la şuturile lui Paraschiv, Marquinhos sau Didi. De partea opusă, la poarta lui Grahovac s-au mai consemnat două evenimente importante, ambele rezolvate de portar. Mai întâi Cristea a tras de la 25 de metri, dar portarul gălăţenilor a scos în corner. Apoi, în minutul 44 Voiculeţ a fost faultat în careu de Sîrghi, centralul a dictat penalti, însă Mihgai Răduţ a tras modest şi Grahovac a devenit eroul gălăţenilor. Aşadar, remiza albă de la pauză i s-a datorat lui Grahovac. După pauză, echipa târgujiană a început mai bine, a pus stăpânire pe joc, a dominat şi a încercat să se apropie de poarta lui Grahovac. Oltenii au presat, dar nu au fost atât de inspiraţi şi decişi la finalizare. Oaspeţii au avut o tresărire pe o contră, dar Matulevicius a tras foarte prost din careu. Vreo 13 minute a ţinut presiunea pandurilor, după care gazdele au „muşcat” de două ori pe contră. Mai întâi Iorga a scăpat spre poarta lui Mingote, l-a şi driblat pe portar, dar din unghi a trimis slab şi Viera a avut timp să ajungă în faţa porţii pentru a respinge balonul. Meciul s-a stins, s-a reechilibrat, iar ocaziile au venit din nimic. Oaspeţii au mai tras la poartă prin Nistor, dar Grahovac a prins mingea şutată de la 25 de metri, dar şi balonul trimis de Anton de la aceeaşi distanţă şi care a trecut pe lângă buturi. Oltenii putea marca în minutul 80 când atacantul Popin a reluat mingea cu spatele dar Grahovac a prins în doi timpi. Pe final, gazdele au marcat din penalti făcut de Viera şi transformat de Iorga. Noi nu am putut marca din penalti, ei da.

A debutat Popin

Atacantul sârb venit în această iarnă la Pandurii a debutat aseară. Jucătorul a fost aruncat în luptă în minutul 80 al jocului, Pustai încercând să forţeze atacul prin creşterea gabaritului în careul advers. Saşa Popin putea debuta încă de săptămâna trecută, dar atunci golul doi al lui Matulevicius în meciul cu Vaslui l-a ţinut pe bancă pe sârb.

„A fost un meci intens, nu ştiu dacă a fost unul spectaculos. Victorie importantă. Mă bucur pentru victorie. A fost un meci intens, cu încărcătură emoţională pentru mine. Dacă ar fi marcat ei în prima repriză, altul era rezultatul. Pandurii pot să spere la un loc de cupe europene. A fost ciudat să joc împotriva fostei mele echipe. Cu puţină şansă puteau câştiga. Sunt mândru că pandurii sunt pe locul care sunt, că joacă aşa cum joacă. O să fiu mândru când o să se califice în cupele europene”, Petre Grigoraş, antrenor Oţelul