20.9 C
sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăHeadlinesPandurii, prea mici în Europa

Pandurii, prea mici în Europa

Clujul nu ne poartă noroc. Pandurii nu se simte bine pe Cluj SArena, cel puţin asta o arată rezultatele. Nici la cel de al treilea meci jucat în Europa League în Ardeal nu am reuşit să spargem gheaţa. Joi seara, Dnepr ne-a învins şi ne-a mai omorât din elanul afişat înaintea meciului. Visam la locul 2 în grupă, dar trebuie să recunoaştem că grupele Europa League sunt o căciulă cam mare.

Pandurii nu a prins o zi grozavă contra celor de la Dnepr, şi asta ne-a costat. Gorjenii au dat peste o echipă tare care nu ne-a permis să jucăm fotbalul care ne convine. Cu un presing avansat care efectiv i-a sufocat pe mijlocaşii pandurilor, cei de la Dnepr ne-au arătat că în grupele Europa League se joacă altceva. Gorjenii au evoluat modest, ucrainienii nu ne-au prea dat şanse şi au luat trei puncte importante. În prima parte, Dnepr a jucat economicos, nu s-a avântat în atac, punând pe primul loc prudenţa. Pe atac, Pandurii nu a prea contat, a găsit greu spaţiile spre poarta lui Boiko, dovadă că în primele 45 de minute nu s-a tras nici un şut pe poarta ucrainienilor. De partea opusă au fost trei şuturi care s-au tras pe poarta lui Stanca şi a rezultat un gol. După ce Konoplyanka a fost blocat de Stanca în 3 metri, a venit o eroare în urma unei faze fixe şi a picat golul. Buleică şi Paraskevas a greşit, iar mingea l-a lovit pe Rotan care din 6 metri a deschis scorul în minutul 37. Gorjenii au acuzat şocul golului şi în minutul 41, Mattheus a scăpat spre poarta noastră, l-a driblat pe Stanca a şutat din unghi dar Unguruşan a reuşit să respingă de pe linia porţii. Portarul nostru a mai fost întrebuinţat la o minge pe care a reuşit să o prindă. După pauză, oltenii au încercat să iasă la joc, au dominat oarecum jocul, dar steril fără a pune probleme reale lui Boiko. În schimb, la poarta lui Stanca au mai fost câteva raiduri care au dat emoţii. Konoplyanka a şutat de două ori, portarul a respins, pentru ca apoi Mattheus să nu ajungă la o minge în faţa porţii goale. Abia în minutul oltenii au şutat pentru prima dată pe poarta oaspeţilor, dar şutul lui Ciucur nu a dat emoţii oaspeţilor.

Mulţi gorjeni la meci

La meciul de pe Cluj Arena au fost prezenţi peste 6.000 de spectatori. O parte însemnată dintre aceştia au venit de la Târgu-Jiu. Astfel, 14 autocare dar şi circa o sută de maşini au venit tocmai de la Târgu-Jiu pentru acest meci. Fanii gorjeni au fost masaţi la tribuna a II-a, acolo de unde au venit şi scandările pro Pandurii. Şi oaspeţii de la Dnepr au fost încurajaţi la acest meci de fani, circa 30 veniţi din Ucraina şi care au cântat pe tot parcursul meciului.

Fiorentina s-a impus şi ea

În celălalt mei al grupei, Fiorentina a trecut pe teren propriu de Pacos de Ferreira. Italienii au deschis scorul în prima repriză, iar după pauză au reuşit să se distanţeze pe tabelă. Fiorentina s-a impus în final cu scorul de 3-0 şi este liderul grupei. Pentru Pandurii urmează o deplasare în Portugalia peste două săptămâni pentru un duel cu Pacos.