Pandurii: Mingote – Rusu, Viera, Chiricheş, Vlad – Nistor, Pintilii, Maxim (70 Cristea) – Lemnaru (72 Alex Grigoraş), Batin (81 Brata), Cardoso. Antrenor: Petre Grigoraş.

Concordia: Gospodinov – A. Stoica, Mamele, Bozga, P. Marin – Bîră (46 Iliescu), Al. Radu, Muzac (64 Vali Badea), M. Chiţu (79 S. Pană), – I. Iordache – Salem. Antrenor: Laurenţiu Diniţă.

Arbitri: Dragoş Istrate – Eduard Ungureanu, Gabriela Dănănae.

Stadion „Municipal” Târgu Jiu, spectatori: 1.000

Au marcat: Pintilii (31), Cardoso (39, 72, 85), Batin (75) / Salem (45), Badea (87)

Cartonaşe galbene: Rusu (69), Pintilii (75) / Gospodinov (30), Muzac (63)

Pandurii a încheiat turul de campionat pe locul 5 după victoria de aseară contra Concordiei Chiajna. O performanţă atâta timp cât în restul sezoanelor, oltenii iernau pe locuri din subsolul clasamentului. Cel mai bun loc în pauza de iarnă a fost consemnat în sezonul 2009-2010, atunci când oltenii au terminat turul pe locul 11. Acum, situaţia s-a schimbat, iar Pandurii s-a instalat la finalul turului pe locul cinci. Totuşi, de sărbători, oltenii pot să fie şi mai sus în clasament dacă în week-end Vasluiul nu va bate Rapidul, iar Pandurii va câştiga duminică contra Ceahlăului. Revenind la meciul de aseară de pe Municipal, oltenii au fost mai buni, au fost peste adversari pe care i-au surclasat.

Super gol Cardoso

Prima repriză a fost la discreţia pandurilor care şi-au masat adversarii în terenul lor. Concordia s-a apărat supraaglomerat, pe două linii în speranţa că va prinde ceva pe contraatac. Strategia nu le-a ieşit oaspeţilor care sub presiune nu au rezistat şi în minutul 30 Batin a fost faultat în careu de portarul Gospodinov, iar centralul a dictat penalti. Pintilii a executat şi a marcat. Gazdele au presat şi în minutul 39, Cardoso a marcat cu capul din careu şi a făcut scorul 2-0. când se gândeau că sunt cu sacii în căruţă, oltenii au foist surprinşi pe contraatac şi în minutul 44 Ilie Iordache i-a pasat lui Salem care din marginea careului a şutat în stânga lui Mingote plecat în plonjon în partea opusă.

După pauză oltenii au jucat slab câteva minute, însă asta doar până la mijlocul reprizei. De atunci a început show-ul. Cardoso a făcut 3-1 cu o lovitură de cap, pentru ca după trei minute Batin să înscrie şi el cu latul din careul mic. Pentru ca fiesta să fie totală, Cardoso a marcat golul meciului cu un călcâi de brazilian autentic, această reuşită fiind şi golul etapei. Nu a fost totul pentru că pe final, Vali Badea a redus din handicap cu un şut de la 16 metri. s-a terminat 5-2 pentru Pandurii, un rezultat care spune totul. Oltenii au câştigat meritat, au luat trei puncte importante cu care termină turul pe locul cinci în clasament.