Succes pentru Europa

Pandurii a bătut meritat Dinamo şi a mai făcut un pas spre cupele europene

Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Viera, Mamele, Vlad – Cristea – Voiculeţ (90 Rusu), Nistor, Ibeh (85 Rada), Nicoară (72 Lemnaru) – Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

Dinamo: Naumovski – Nica (77 Strătilă), Luchin, Dr. Grigore, Muşat – Dandea, Boubacar – Rus, Dănciulescu (79 Rotariu), Alexe – Axente ( 60 Cristea). Antrenor: Cornel Ţălnar

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan, Vasile Marinescu, Miclos Nagy. Rezervă: Cristina Dorcioman.

Cartonaşe galbene: Vlad, Voiculeţ, Matulevicius, Mamele / Boubacar, Axente, Luchin

Stadion Municipal, spectatori: 6.000

Pandurii şi Dinamo au jucat aseară pentru Europa. Pentru prima dată în confruntările cu Dinamo în Liga 1 am reuşit să-i batem la Târgu-Jiu. Prea se adunaseră multe necazuri cu Dinamo, ne prea năşiseră, însă acum când am jucat pentru Europa am câştigat. O victorie dulce, meritată şi care aduce iz de Europa. Cu această victorie, Pandurii a ajuns la 50 de puncte în Liga 1, de departe cel mai bun sezon din istoria de 50 de ani a pandurilor. Am bătut Dinamo, suntem pe locul 3 şi aşteptăm o victorie a Stelei contra Petrolului în această seară pentru a ajunge şi mai departe spre Europa. Avem patru puncte în faţa lui Dinamo cu şapte etape înainte de final.

Super goluri marca Pandurii

Prima parte a început bine cu oltenii masându-i pe adversari în jumătatea adversă. În minutul 7, Nicoară ajuns pe dreapta a şutat de la 25 de metri dar Naumovski a scos de sub transversală. Oaspeţii au avut reacţie şi au trimis de două ori pe lângă poarta lui Mingote. În minutul 23 Nistor a avut cea mai mare ocazie a primei părţi, dar şutul mijlocaşului a lovit bara transversală. Gazdele au avut posesia, au dominat, Dinamo mulţumindu-se cu contraatacul, situaţii extrem de puţine. Totuşi, în minutul 42 oaspeţii puteau marca. Mingote a ieşit greşit pe o centrare, mingea a ajuns la Rus care din 4 metri a tras dar Iulian Mamele a plonjat la disperare şi a evitat golul. La pauză a fost 0-0. Partea a doua a început incendiar. Gazdele au pus presiune pe dinamovişti şi această tactică a dat roade. În minutul 50 Ibeh a scăpat spre poarta oaspeţilor, Dragoş Grigore a încercat să-l faulteze dar Ibeh a trecut de adversar iar de la 14 metri a trimis cu latul în poarta lui Naumovski. Oaspeţii au reacţionat şi în minutul 53 Dănciulescu a şutat de la 12 metri, dar Mingote a respins spectaculos. Pe contraatac Ibeh a scăpat din nou spre poarta adversă, Nica l-a ajuns din urmă l-a atacat prin alunecare pe pandur în careu, însă Ovidiu Haţegan a dictat corner. Gorjenii au căutat să dea lovitura pe contraatac, şi au reuşit în minutul 72. Contraatac în trei, Voiculeţ, Lemnaru, Nistor, primul i-a pasat celui de-al doilea, acesta i-a pasat lui Nistor care de la 8 metri a pus mingea în vinclul porţii. 2-0 şi lumea era în aer.

S-au bătut între ei

suporterii dinamovişti au venit în număr mare la Târgu-Jiu, circa 300 de fani. Aceştia au dominat fondul sonor de pe Municipal, însă la un moment dat fanii dinamovişti au început să se certe între ei, ba chiar să se ia şi la bătaie. Era prima repriză, şi a fost chiar nevoie de intervenţia jandarmilor care i-au izolat pe cei care porniseră scandalul.