AcasăHeadlinesSuspendare record la judeţ

Suspendare record la judeţ

Mihai Dinu de la Cruşeţ, alias Jimmy a fost suspendat doi ani de zile după ce a lovit un arbitru

În week-end, meciul dintre Ştiinţa Hurezani – Unirea Cruşeţ în minutul 77 partida s-a întrerupt definitiv după ce arbitrul Liviu Bălăcescu a fost lovit cu pumnul de antrenorul echipei oaspete, Mihai Dinu cunoscut în lumea fotbalului sub numele de Jimmy. În acel minut, scorul era 2-1 pentru Ştiinţa Hurezani, moment în care antrenorul oaspeţilor şi-a ieşit din minţi şi i-a dat un pumn arbitrului de centru. Partida s-a întrerupt, iar cazul a ajuns pe masa Comisiei de Competiţii şi Disciplină care a aplicat regulamentul suspendându-l din activitate pentru doi ani de zile pe cel care a lovit.

Un pumn = 2 ani de suspendare

La două zile de la incident, Jimmy s-a prezentat la Comisia care l-a judecat pe cale sportivă, în prealabil antrenorul discutând şi cu oficialii AJF-ului. S-a decis suspendarea pentru doi ani de zile din orice activitate sportivă organizată a lui Mihai Dinu, timp în care acesta va mai avea doar calitate de privitor la meciuri de fotbal. „Este un gest care nu-şi are locul pe terenul de sport, este un gest pe care îl condamnăm. Am fost şi sunat de Mihai Dinu, şi el regreta gestul făcut şi chiar în discuţia avută mi-a recunoscut că va respecta decizia care se va lua. S-a dictat o pedeapsă de doi ani de zile, maxim cât prevede regulamentul. Se ştie că noi avem toleranţă zero atunci când vine vorba de violenţă pe terenul de joc. Este un caz izolat, sperăm să nu se mai repete”, a comentat preşedintele AJF Gorj, Mihai Prunariu. Acesta nu a fost prezent la şedinţa Comisiei de Disciplină motivând că „acea comisie este independentă”. În plus, şeful fotbalului gorjean a dorit să nu dea naştere la diferite interpretări, aşa că a stat deoparte vizavi de caz. Liviu Bălăcescu este primul arbitru lovit pe terenul de joc în acest sezon, ultimul cavaler al fluierului caftit fiind Sorin Costreie anul trecut. „Nu putem controla minţile oamenilor. Din păcate se întâmplă astfel de cazuri, le condamnăm şi ne dorim din tot sufletul să nu se repete. Asta nu înseamnă că doar la Gorj se întâmplă asemenea fapte, de exemplu în Olanda un arbitru a fost lovit şi omorât pe terenul de joc de nişte juniori. Bătăile nu-şi au locul pe terenul de fotbal”, a mai comentat Mihai Prunariu.

Arbitrii vor să facă grevă!

Câţiva arbitrii de la Gorj şi-au pus în cap să protesteze în perioada următoare. Astfel, pe siteul de socializare facebook unii au găsit de cuviinţă să tragă un semnal de alarmă şi să o pună de-o grevă. Ideile sunt variate. De la întârzierea starturilor de meciuri cu 15 sau 30 de minute până la purtarea unei banderole albe pe mână. Şi acolo, pe facebook, opiniile sunt împărţite între arbitrii, unii fiind de acord, alţii opunându-se ferm.
    În dialog s-a băgat şi Mihai Prunariu care a menţionat faptul că nu e cazul să se facă vreun protest atâta timp cât cel care a comis fapta reprobabilă a fost drastic pedepsit cu sancţiunea maximă.

Regulament schimbat la cererea lui Prunariu

Supărarea arbitrilor vine de la faptul că pedeapsa este mică, dar şi că viaţa lor este pusă în pericol. Însă, domnii arbitrii uită că nu i-a obligat nimeni să-i facă arbitrii. În plus, măsura de suspendare pe termen de doi ani este apărută în regulament la solicitarea lui Mihai Prunariu. „În urma unei contradicţii pe care am avut-o cu preşedintele AJF în urmă cu 4-5 ani, preşedintele Prunariu a insistat la FRF pentru modificarea punctului din regulament cu privire la lovirea arbitrului. Astfel, s-a schimbat de la o suspendare de până la 24 de etape la o suspendare de 2 ani”, a comentat şeful Comisiei de Competiţii şi Disciplină, Mihai Popescu.

Rezultat la masa verde

Tot la Comisia de Competiţii şi Disciplină s-a decis ca rezultatul meciului dintre Știința Hurezani – Unirea Crușeț întrerupt în minutul 77 la scorul de 2-1 pentru gazde să se omologheze cu scorul de 3-0 pentru echipa care conducea şi care nu a provocat scandalul, Ştiinţa Hurezani. Astfel, rezultatul a fost stabilit la masa verde, confirm regulamentelor în vigoare.