Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Al. Vlad – Voiculeţ, Nistor, Răduţ – Maxim, Matulevicius, Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş

Oţelul Galaţi: Brăneţ – Râpă, Benga, Sg. Costin, Ljubinkovic – Neagu, Giurgiu, Inkango, Viglianti (46 Băjenaru) – Stromajer (60 Iorga), Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu

Au arbitrat: Alexandru Tudor, Aurel Oniţa, Iulian Radu. Rezervă: Cătălin Găman

Observatori: Rodion Cămătaru, Nicolae Grigorescu

Stadion Tudor Vladimirescu
    Spectatori: 6000
    Cartonaşe galbene: Karim, Matulevicius / Giurgiu, Viglianti, Pena

Am bătut Oţelul. În sfârşit am reuşit să spargem gheaţa în faţa fostei campioane a României. De şase meciuri nu mai reuşisem să facem ceva cu moldovenii lui Dorinel, dar aseară a venit izbăvirea. Şi ce victorie venită prin două super execuţii ale francezului Karim. El este eroul pandurilor, el este omul care menţine echipa olteană pe primul loc în Liga 1 la egalitate perfectă cu Steaua. Dar suntem în faţă şi avem un start de sezon incredibil cu 13 puncte acumulate din 15 puse în joc. oricum, victoria de aseară a fost una memorabilă şi care va fi ţinută minte multă vreme de acum încolo.

Portarii au pus-o pe var

Am ajuns la 13 puncte strânse din 15 puse în joc. Ce poate fi mai frumos? Din păcate am pierdut la golaveraj primul loc, steliştii având mai multe goluri marcate decât noi, însă asta este. E bine şi pe locul doi. Aseară am reuşit să batem după o pauză destul de lungă Oţelul Galaţi în urma unui meci în care am avut probleme reale. Oţelarii au venit să joace fotbal şi să obţină punct sau puncte. Nu s-au băgat cu fundul în poartă, ci au încercat să pună probleme. Şi puteau face ceva, însă o super execuţie a francezului Karim le-a stricat planurile oţelarilor.

Dar până la golul din minutul 72 Grig a avut multe momente de trăire intensă. Mai întâi, în minutul 17, Maxim i-a pasat perfect lui Răduţ, acesta a fost agăţat în careu, iar arbitrul Alexandru Tudor a dictat penalti. Maxim a bătut şi a marcat. 1-0. Apoi, oaspeţii au încercat să iasă la joc, însă Răduţ putea marca un super gol, dar şutul de la 25 de metri a fost scos de sub bară de Brăneţ. La pauză a fost 1-0. După odihnă la Târgu Jiu s-a pus în scenă un scenariu demn de un film thriler. În minutul 60 Oţelul a egalat după un penalti făcut de Mingote, fault la Pena, şi transformat de Iorga. 1-1 şi Oţelul părea echipa care domină jocul. Grig a schimbat, l-a băgat în teren pe francezul Karim, iar acesta a rezolvat meciul. Mai întâi în minutul 72 a prins un şut cu efect din colţul careului de 16 metri, mingea s-a dus în vinclu la colţul lung, iar gorjenii aveau 2-1 pe tabelă. Când nimeni nu se mai aştepta, la o fază de atac a oaspeţilor, Inkango a trimis pe sub Mingote şi s-a făcut 2-2. Nedrept. Nu era corect. Oţelul părea echipa logodită cu norocul pentru că şi anul trecut oaspeţii bătuseră la Târgu-Jiu pe nedrept. Mai mult, ca scenariul să fie total, la 2-1 Lemnaru a trimis mingea în bară, iar la câteva secunde după oaspeţii au egalat. Neşansă totală. Dar meciul nu era încheiat. Mai erau câteva zeci de secunde de jucat. Karim a luat mingea şi de la 20 de metri a trimis din nou în poarta lui Brăneţ. Din nou o super execuţie, din nou un super gol. Un gol de trei puncte şi de locul 1.

Multă lume la meci, Gina Pistol spectator

La jocul de aseară de la Târgu-Jiu din nou în tribune a fost Gina Pistol. Aceasta a purtat noroc pandurilor care sunt lideri în Liga 1 şi care au 13 puncte din 15 puse în joc. aseară, la meci au fost prezente circa 6.000 de persoane care au pus suflet şi au trăit la maxim o partidă interzisă cardiacilor. Un suporter chiar a avut de suferit, acesta având nevoie la final de intervenţia medicilor. Spectatorul de la peluză a fost transportat la spital.