13.5 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertAdio Cupă !

Adio Cupă !

Cupa României este primul obiectiv ratat pentru Energia. Gorjenii au fost eliminaţi dramatic de către cei de la CSU Sibiu, aşa că cei de la Energia nu mai au posibilitatea de a-şi apăra trofeul. De acum încolo toate forţele se vor concentra pe campionat şi EuroChallenge.

Aşa cum era de aşteptat, Energia a avut meci greu la Sibiu, avansul de doar patru puncte obţinut în tur fiind nesemnificativ în baschet. Şi chiar aşa a şi fost, sibienii anulând rapid acel mic avantaj al Energiei. A fost 25-13 după primele zece minute, apoi 40-27 la pauză, Energia fiind condusă fără emoţii la pauză. Ei bine, sfertul trei a fost unul incredibil, de la 50-34 s-a ajuns la 56-60 la finalul sfertului trei graţie scorului de 33-16 din acest sfert trei. Ultimele zece minute au fost încinse, gazdele au revenit, au egalat şi au preluat conducerea, iar la final s-a consemnat aceeaşi diferenţă de puncte ca şi în prima manşă, 85-81 scorul final al jocului de la Sibiu. Astfel, s-a intrat în prelungiri, Energia cedând cu 102-94, şi ratând calificarea în Final Four.

„Felicit echipa din Sibiu şi le doresc tot ce este mai bun în Final 4. Meciul de la Sibiu a fost împărţit în două părţi distincte. În primele două sferturi nu am avut concentrare, nu am avut luciditate în ofensivă şi astfel am intrat la pauză cu un deficit de 13 puncte. Sibiul a jucat mai bine decât noi în prima parte. În a doua repriză, după două minute, a fost ca un click, totul s-a schimbat pe teren şi am fost mult mai buni decât Sibiul şi de aceea am reuşit să avem acel avantaj de 10 puncte. În aceste meciuri, fiecare echipă a avut câte o repriză foarte bună, dar pentru că am fost mai buni decât Sibiul în partea a doua, atât în meciul de la Târgu-Jiu, cât şi în meciul de la Sibiu, ca şi antrenor al acestei echipe, am fi meritat să mergem în Final 4”, Antonis Constantinides, antrenor Energia