13.2 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertAmicale cu interes la Pandurii

Amicale cu interes la Pandurii

În primele două teste, Grig este interesat de integritatea jucătorilor, în timp ce în următoarele trei partide se va pune accentul pe rezultate

Pandurii a deschis balul amicalelor în Austria. În primul joc disputat la Viena, locul de cantonament al gorjenilor, elevii lui Grigoraş au remizat contra unui adversar recent promovat în prima ligă din Ungaria. A fost un amical în care Grig a vrut să dea minute tuturor jucătorilor, neinteresându-l prea mult scorul, ci mai mult să nu i se accidenteze jucătorii. Dar, de duminică încolo se schimbă foaia, Grig având pretenţii la rezultate bune.

Test fizic, nu fotbalistic

0-0 cu ungurii de la Nyíregyháza Spartacus nu este un rezultat strălucit,. Însă, în condiţiile în care Grigoraş i-a stors pe jucătorii lui de energie în dimineaţa jocului cu un antrenament fizic tare, se justifică remiza cu ungurii. În plus, gorjenii nici nu au avut şansă pentru că în partea a doua, Cornel Predescu a ratat un penalti după care s-a şi accidentat. „Nu am fost foarte interesat pentru prima partidă de rezultat. Încă suntem în perioada de acumulări. De duminică o să încerc, intrând în săptămâna precompetiţională, să le dau prospeţime. Am făcut în dimineaţa jocului un antrenament de viteză foarte solicitant şi nu mă aşteptam să aibă prospeţime, chiar nu au avut, dar şi aşa, per total, s-au mişcat destul de bine. Am dominat în prima parte, dar fără ocazii. S-au mişcat destul de bine pentru stadiul la care suntem acum. În partea a doua am ratat şi un penalti, dar nu m-a interesat, am vrut să le dau 45 de minute la toţi, exceptându-l pe Mingote şi copii care au jucat mai puţin. Toţi se prezintă bine, se antrenează bine”, a declarat Petre Grigoraş, antrenorul pandurilor.

Marea preocupare a pandurilor în această perioadă este integritatea corporală a jucătorilor. „Cea mai mare bucurie e că nu avem accidentaţi, chiar dacă a fost un meci destul de dur, echipa din Ungaria avea deviza „trece mingea, nu mai trece omul”. Au pus câteva probleme jucătorilor noştri din punct de vedere fizic, dar nu deosebite. Ungurușan şi Buleică au avut nişte contacte puţin mai dure, dar au trecut peste ele şi s-au antrenat normal. E foarte important să avem continuitate”, a spus Grig. Dar, un jucător a picat din punct de vedere medical. „Nu ştiu dacă e gravă sau nu, merge la un consult şi vom vedea. Predescu vine după o perioadă lungă de pauză, s-a antrenat bine, a făcut toată pregătirea, şi la Sibiu şi aici şi a resimţit starea de oboseală. Nu pare a fi foarte grav, să sperăm că e o contractură musculară şi să stea 2-3 zile”, a declarat Grigoraş.

Amicale interesante

Vineri şi duminică, echipa lui Petre Grigoraş va susţine două meciuri amicale în Austria. Primul va fi contra celor de la Velez Mostar, echipă din prima ligă din Bosnia, joc ce se va disputa pe terenul de antrenament al gorjenilor de la Viena. Al doilea joc programat în acest final de săptămână va avea loc duminică contra ungurilor de la FK Pecs, joc din care Grig vrea şi rezultate. „Ultimele trei partide mă voi axa, le voi da mai multe minute, celor care cred eu că vor începe titulari meciul de la Mediaş. Vor juca 70, 80, chiar 90 de minute. Vineri trebuia să jucăm cu echipa din Cehia, Jablonec, dar ei voiau să jucăm la vreo 150 km și nu puteam să permit să pierd două ore dus și două ore întors. Vom juca tot la noi, cu o echipă din prima ligă din Bosnia, Velez Mostar”, a comentat Grig.

Formulele folosite de Grig în primul amical:

Pandurii, prima repriză: Stanca – Unguruşan, Erico, Christou, Momcilovic – Breeveld, Anton (cpt.), Răduţ – Iorga, Matulevicius, Shalaj
    Pandurii, repriza a doua: Gliwa – Pleaşcă (cpt.), Pîrvulescu, Negrescu, Nicoară – Pană, Elton, C. Predescu (Şendroiu, min. 50, A. Predescu, min. 75) – Buleică, M. Roman, Ciucur.