AcasăNews AlertAstra, bestia pandurilor !

Astra, bestia pandurilor !

Gorjenii continuă să piardă în faţa astralilor, însă mai grav e că oltenii au pierdut şi locul de Europa League

Pandurii nu se descurcă deloc în acest mini retur. Gorjenii au pierdut al doilea meci din acest an 2014, după 0-1 la Galaţi acum a venit 0-2 la Giurgiu. Din păcate, Pandurii nu joacă prea bine, pierd meciuri dar şi teren în lupta pentru cupele europene. Aseară la Giurgiu, Pandurii a înregistrat o nouă înfrângere, iar complexul pe care îl au în faţa Astrei se accentuează, din zece meciuri în doar trei oltenii au obţinut punct sau puncte, în rest, Astra a fost superioară. Şi aseară, Astra a fost peste Pandurii…

Ne-au executat scurt

Cristi Pustai spunea înainte de meci că va schimba mai mulţi jucători, însă până la urmă nu a prea schimbat jucători, ci a preferat să facă schimbări de poziţionare pentru unii jucători. În poartă a apărut portarul polonez Michal Gliwa în locul lui Stanca, apoi o schimbare a apărut şi în linia de apărători centrali, acolo unde a intrat Mamele în locul lui Paraskevas. Acesta a fost trimis să joace în locul suspendatului Breeveld la închidere, acolo unde nu s-a simţit prea bine. În rest, s-a mizat pe acelaşi vârf de atac Cristi Bud destul de şters şi care continuă să stea în teren deşi nu face nimic bun pentru echipă. În fine, debutul meciului a fost favorabil gazdelor care puteau marca în minutul 3, dar balonul trimis de Seto a ocolit buturilor pandurilor. Gazdele au mai avut o ocazie, dar şutul lui Amorim a fost reţinut de portarul oltenilor. Oaspeţii au dat semne de revenire, au avut două ocazii prin Nicoară care a centrat în faţa porţii pentru aşa zisul atacant de careu Cristi Bud care nu a ajuns la minge în faţa porţii. Gorjenii puteau să marcheze la şutul lui Buleică, dar mingea a lovit bara porţii lui Coman. Până la pauză, gazdele au mai avut o ocazie, însă Gliwa a scos şutul lui Iorga, aşa că la pauză era un 0-0 muncit şi transpirat.

După odihnă, Pustai le-a spus elevilor săi să stea la „cutie”, să încerce să forţeze pe contraatac, dar strategia nu a avut sorţi de izbândă. Mai mult, gazdele au dat lovitura. După ce oltenii au fost înşiraţi ca pe mărgele de Morais, Erico a făcut fault la 18 metri, iar Măţel nu i-a iertat pe olteni, mingea lovind bara şi ducându-se în poartă. Gorjenii au căzut, aşa că după câteva secunde din nou apărarea visătoare a lui Pustai, cea despre care tehnicianul spunea că va avea o altă faţă a greşit din nou. De data aceasta Iorga a marcat din careu pentru un 2-0 sec şi fără comentarii. Într-un final, Pustai a realizat că omul adus de el de la Mediaş, Cristi Bud nu-şi are rostul pe teren, a forţat cu doi atacanţi dar degeaba pentru că oltenii nu au reuşit să trimită mingea în poarta gazdelor în situaţiile create.