21.2 C
sâmbătă, mai 11, 2024
    AcasăNews AlertAtletele gorjene, departe de medalii

Atletele gorjene, departe de medalii

În Turcia a avut loc Campionatul European de Alergare Montană, competiţie unde au participat şi două sportive din Târgu-Jiu. Elena Moagă a alergat în proba de 8 kilometrii dedicată seniorilor, în timp ce Laura Popescu a alergat în proba de 4 kilometrii dedicată juniorilor. Deşi aveau şanse mici să obţină medalii în concursul individual erau şanse mari ca la echipe gorjencele să se lipească la podium. Însă, calculele de acasă nu s-au potrivit cu cele din târg, iar în urma unor evoluţii modeste a sportivelor din România delegaţia noastră a rămas doar cu dorinţa de a lua medalii. În clasamentul pe echipe, România a terminat pe locul şase la senioare, şi pe şapte la junioare. Fetele de la CS Pandurii au avut o evoluţie modestă clasându-se la individual pe locurile 22 – Elena Moagă şi 24 – Laura Popescu. „Nu ştiu ce a fost cu ele. Nu a fost ziua lor pur şi simplu. De fapt nu a fost ziua niciunei concurente din România, pentru că anticipam ca o fată campioană europeană la juniori să termine pe podium dar când acolo a terminat pe locul 19”, a spus Ion Bură.