AcasăNews AlertȘi baschetu-i nedrept!

Și baschetu-i nedrept!

Energia a pierdut nemeritat contra celor de la Asesoft, ploieștenii calificându-se în finala campionatului

Stare de război la Energia-Asesoft. Meciul patru contând pentru semifinalele campionatului național s-a jucat joi după-amiază la Târgu-Jiu într-o atmosferă incendiară. Sarea și piperul acestui duel este dat de arbitrii care conduc partidele, aceștia ajutând în cele patru partide echipa ploieșteană. Totuși, Energia a jucat admirabil, a reușit să facă un joc bun și a demonstrat că este o forță în România. Mare păcat că nu există respect față de performanță, dar și că norocul nu ține cu cei buni…

Echilibru total

Debutul meciului a fost unul echilibrat cu ambele echipe la conducere pe tabelă în primele minute. Încet, oaspeții s-au distanțat, au luat un avans, însă nu decisiv, dar important. A fost 5-9 după două minute jumătate de joc, iar asta era un semnal clar că oaspeții doreau să încheie seria în al patrulea joc și astfel să ajungă în finală. Gazdele ratau, nu se găseau în ofensivă, în timp ce în apărare erau vulnerabili. O tresărire de orgoliu a readus Energia la conducere pe tabelă după șase minute de joc, scor 17-16, însă imediat vizitatorii din nou împinși de la spate de arbitri au preluat controlul tabelei. A fost 19-23, 21-23 dar și 25-31 rezultatul primului sfert.

Un parțial de 0-7 a dus Asesoftul la 13 puncte avans după două minute de joc al sfertului doi, iar situația Energiei se complica la scorul de 25-38, moment în care Antonis Constantinides a cerut timp de odihnă. Vizitatorii s-au dus chiar și la 15 puncte avans, 25-40. Startul sfertului doi a fost oribil, primele punct fiind marcat după patru minute de joc, însă de la un handicap de 15 puncte, Energia a revenit la minus 6 puncte, 39-45. A fost momentul în care din nou arbitrii au dat un brânci ordinar oaspeților prin niște decizii scandaloase. Dar nu s-a putut opri tăvălugul Energiei, scorul pauzei fiind 44-49. Imediat după odihnă, Energia a început perfect cu un parțial de 8-0, iar scorul a devenit favorabil oltenilor care au preluat conducerea pe tabelă. Euforia din sală le-a dat aripi elevilor lui Constantinides, acesta se apărau bine, dar comiteau erori în atac, însă jocul era strâns. Înaintea ultimei pauze scorul a fost de 60-59. După un minut și jumătate oaspeții au ajuns să conducă cu 60-65 sau 62-67, dar oltenii au întors la 69-67. S-a mers la cap la cap, a fost 76-75. Finalul se anunța infernal, interzis cardiacilor, și chiar așa a fost. Energia a avut avantaj pe tabelă în ultimul minut, au egalat prin Watson iar cu 4,9 secunde înainte de final scorul era egal, 86-86. Însă, la ultima fază cei de la Asesoft au marcat un coș echivalent cu calificarea în finală, reușita fiind aprig contestată de gorjeni. A fost nevoie ca doi arbitrii să meargă în carul tv de lângă Sala Sporturilor pentru a vedea reluarea, iar verdictul a fost nemilos: coș valabil pentru Asesoft, Energia eliminată în semifinale.

Jucăm cu Steaua

În finala mică, Energia va întâlni Steaua. Miza acestui meci este uriașă, locul 3 și implicit biletul de calificare în EuroChallenge. În această fază se joacă după sistemul cel mai bun din 3 jocuri, gorjenii urmând să dispute două meciuri în capitală. La o adică și locul 3 este un obiectiv important realizat…

Ce chin la handbal!

În schimb, echipa de handbal Energia traversează o perioadă neagră. Târgujienii au reușit să câștige meciul suferinței cu Steaua, însă victoria a venit după un meci în care elevii lui Andrieș au jucat slab. Cel puțin prima repriză a fost una execrabilă, gazdele având o evoluție sub așteptări, așa că la pauză cei care conduceau pe tabelă au fost steliștii. Ceea ce s-a întâmplat în partea a doua nu este total meritul handbaliștilor gorjeni, „renașterea” Energiei venind în urma unei căderi a steliștilor care au cedat din punct de vedere fizic. S-a terminat 27-23, rezultat care ajută Energia, dar nu o salvează de la retrogradare. „Două reprize diametral opuse. E clar că nu ai ce să înțelegi. Contează foarte mult pentru noi această victorie. E o victorie de moral, ne-o doream foarte mult”, a spus Liviu Andrieș, antrenorul Energiei.