14.5 C
marți, mai 21, 2024
    AcasăNews AlertBătuţi de oboseală

Bătuţi de oboseală

Cei care au mai rămas la Energia, şase jucători din vechea gardă au luptat, dar au cedat pe final

ENERGIA: Szabolcs Şanta 22p, Danys Raimundas 21p, Paris Horne 16p, Dragoş Andrei 14p, Alexandru Mihuţi 6p, Barîş Aktaş 2p, Silviu Sanda, Eduard Bălcescu, Alexandru Berca, Alexandru Buzuloiu, Răzvan Bratoloveanu. Antrenori: Iannis Diamantakos şi Claudiu Alionescu.

PHOENIX: Jay Threatt 26p, Milos Bojovic 20p, Lemyk Yaroslav 16p, Andrei Petică 10p, Milos Pesic 8p, Alin Borșa 4p, Sir Stephan 3p, Taylor Rhode 2p, Iosif Pîrlog, Robert Bolobiță, Andrei Sava. Antrenor: Florin Nini.

Sala „Voievod Litovoi” / Spectatori: 150.

Au arbitrat: Laszlo Bukuresti, Alexandru Anica, Costin Bogdănescu.

Observator: Ioan Constantin.

Cu un lot şubred şi diluat serios valoric, Energia a cedat în faţa celor de la Phoenix Galaţi, scor 81-89. Gazdele au mizat doar pe un număr de şase jucători, în timp ce vizitatorii au avut 10 jucători care au evoluat, aşa că prospeţimea celor veniţi de pe bancă a făcut diferenţa. Totuşi, chiar dacă au fost învinşi, baschetbaliştii Energiei merită tot respectul pentru ardoarea cu care au jucat. Diferenţa la final a fost făcută de gradul de oboseală. Atât cât au putut, baschetbaliştii Energiei au jucat bine, au avut 21-12 după primele 10 minute, apoi 41-40 la pauză, dar şi 65-62 cu 10 minute înainte de finalul partidei. În ultimul sfert, oaspeţii de la Galaţi s-au impus şi au câştigat un meci important în lupta pentru play-off, scor 81-89.