marți, mai 14, 2024
    AcasăNews AlertCalificare istorică!

Calificare istorică!

Pandurii a obţinut calificarea în careul de aşi al Cupei Ligii

În acest sezon LPF-ul organizează o nouă întrecere fotbalistică, Cupa Ligii, iar Pandurii este una din echipele care deja a obţinut calificarea în careul de aşi. Gorjenii au câştigat sfertul de finală cu Oţelul galaţi, scor 2-0, un succes fără emoţii… Gorjenii au tranşat rapid soarta partidei, au marcat în minutul 9 prin Nistor care a şutat de la 16 metri în vinclul porţii gălăţene pentru primul său gol de la revenirea la Târgu-Jiu. apoi, gazdele au mai ratat câteva ocazii importante, printre care şi trei bare, iar totul s-a încheiat în minutul 92 atunci când Buleică a înscris pentru 2-0 şi o calificare fără probleme mai departe. După meci, antrenorul interimar al pandurilor, Dorian Gugu era mulţumit. „Cuvinte am numai de laudă pentru acest joc. În afara rezultatului, vreau să felicit echipa. Am jucat bine spre foarte bine, am ratat mult, ca de obicei, dar pe final am reuşit să câştigăm cu 2-0 şi eu zic că este un scor cam mic. Nu se punea problema cine va câştiga acest meci, s-a dovedit şi în timpul jocului că am fost echipa mai bună. Îi felicit încă o dată pe jucătorii care au evoluat. Am dat din nou trei bare. De asta dăm şi la antrenamente… Dacă Ronaldinho dădea 10, să dăm şi noi trei măcar. Să dăm trei bare şi să dăm şi două goluri, aşa ar fi foarte bine. Dar nu prea s-a întâmplat aşa. Am dat mai mult cu ea în bară decât în poartă”, a declarat Dorian Gugu.

„Nu înţeleg ce e la Pandurii”

Antrenorul Tibor Selymeş a comentat şi el situaţia echipei Pandurii. „Eu văd Pandurii cu un lot foarte bun, cu jucători foarte valoroşi. Eu nu înţeleg cum se află Pandurii în situaţia asta, dar dacă joacă aşa, cum au jucat şi acum, sunt şi ei în lupta asta, se bat pentru evitarea retrogradării. Eu îi ştiu, îi cunosc pe jucători, pot mult mai mult decât au făcut în tur. Nu ştiu ce să spun, nu e treaba mea, dar au câţiva jucători valoroşi, unii chiar cei mai buni din ţară. Aşa văd eu, poate greşesc… Eu cu echipa asta îi vedeam între primele cinci. Am mai spus, mie-mi place lotul echipei Pandurii, dar nu e treaba mea să vorbesc de Pandurii”, a declarat antrenorul Oţelului, Tibor Selymeş.