11.9 C
duminică, mai 12, 2024
    AcasăNews AlertCe meci, ce nebunie

Ce meci, ce nebunie

Fiecare meci pentru echipa de baschet Energia este ca o finală. Gorjenii or să ajungă în play-off la finele sezonului regulat. Pentru asta, oltenii trebuie să facă 17 victorii, adică le mai trebuie de acum încolo şapte izbânzi. Ultimul succes este de-a dreptul incredibil. După ani de zile am reuşit să batem Asesoftul, o victorie istorică şi realizată în condiţii speciale. Meciul a avut de toate, răsturnări de scor, spectacol sub cele două panouri şi la final un deznodământ fericit pentru gazde. În prima parte a jocului oaspeţii au fost cei care au condus ostilităţile. Au avut chiar şi 15 puncte avans, însă asta nu a contat pentru că Energia a revenit la puţine puncte în spatele adversarului, de la 7-14 a fost 16-16, dar şi 25-40 pentru ca la pauză să fie 36-41. Apoi 41-43, 41-49, dar şi 57-58. Energia a şi preluat conducerea la 72-67, dar oaspeţii au întors meciul la 76-78 sau 78-81. Un coş de trei puncte a trimis partida în prelungiri. Şi în repriza de prelungiri s-a menţinut suspansul. Oaspeţii conduceau cu 85-93, însă în 60 de secunde oltenii au reuşit un parţial de 10-0 şi au triumfat, scor 95-93. Dramatic, dar frumos.