12.5 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertEchipa de baschet CSM Târgu Jiu, învinsă în ultimul meci din anul...

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu, învinsă în ultimul meci din anul 2021 în fața propriilor suporteri

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a fost învinsă, sâmbătă seară, în ultimul meci disputat pe teren propriu în acest an în fața formației CSM Focşani, scor 73-78.

Cei cinci baschetbaliști trimiși în teren de antrenorul Jordanco Davitkov au fost: Porter Troupe, Kevin Allen, Brandon Sly, Ahmed Bashir şi Mihai Bădiţa. Debutul de meci le-a aparţinut oaspeţilor care au pus pe tabelă primele puncte ale partidei. Replica echipei gorjene a venit repede cu două coşuri marcate de Kevin Allen şi CSM Târgu Jiu

Echipa oaspete a reușit să se desprindă la 5 puncte și, la finalul primului sfert terminat în avantaj, 20-17.

În a doua repriză, CSM Târgu Jiu este decisă să preia conducerea și Brandon Sly reușește o aruncare de 3 puncte care aduce egalarea pe tabela de marcaj, scor 20-20, în timp ce Kevin Allen își aduce echipa în avantaj, 22-20. Focşani are însă o serie bună şi scorul devine favorabil oaspeţilor, 28-22. Echipa oaspete a continuat evoluția bună și s-a desprins la 10 puncte. CSM Târgu Jiu a reușit să reducă diferența și a intrat la pauza mare cu un minus de 5 puncte, scor 31-36.

Meci pe muchie de cuțit

CSM Târgu Jiu a revenit de la vestiare mai hotărâtă și se apropie la doar un punct pe tabelă. Brandon Sly reușește o aruncare de 3 puncte şi CSM Târgu Jiu trece în avantaj, scor 51-49. Oaspeţii pun şi ei 3 puncte în dreptul lor, dar Porter Troupe, în aplauzele spectatorilor prezenţi în sală, scutură plasa de la mare distanţă şi CSM Târgu Jiu a încheiat un sfert bun, pe care l-a câştigat cu 23-16 şi intră în actul decisiv în avantaj, la scorul de 54-52.

Sfertul patru a fost pe muchie de cuțit, așa cum era de așteptat. Ambele echipe au trecut pe rând la conducere pe tabela de marcaj, scor 56-52 pentru Târgu Jiu, dar şi 57-56 pentru Focşani.

Porter Troupe şi Kevin Allen au punctat și echipa din Târgu Jiu a preluat din nou conducerea, 61-57. Focşănenii revin și reușesc să înscrie de la 3 puncte, revenind la conducere, 61-64. Deși Davitkov a solicitat time-out, echipa din Târgu Jiu nu a reușit să mai preia conducerea, cu toate că s-a apropiat la un moment dat la o singură posesie, 69-71.

A fost un meci în care au ieşit în evidenţă, de la CSM Târgu Jiu, Kevin Allen, care a totalizat 23 puncte, 11 recuperări, 2 capace, Porter Troupe, care a adăugat 16 puncte, iar Brandon Sly a încheiat cu 15 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive și 2 intercepții.

Antrenorul este nemulțumit de inconstanța jucătorilor

Jordanco Davitkov, antrenorul principal al CSM Târgu Jiu, Am spus de la început că nu va fi un meci ușor. Poate jucătorii au intrat pe teren că este un meci ușor și am început meciul foarte rău. Am alergat după ei tot meciul pentru a recupera un dezavantaj, Am avut șansa să întoarcem rezultatul, dar este foarte dificil când ai jucători străini care au fost în afara ritmului: Malik, Glogovac și Ahmed. Dacă Glogovac nu a fost alături de noi în această săptămână și nu s-a antrenat, nu știu ce s-a întâmplat cu ceilalți doi. Am avut, în plus, multe mingi pierdute, iar echipa care marchează mult de la distanță are o șansă în plus“.

Antrenorul este nemulțumit de inconstanța jucătorilor de la un meci la altul.