marți, aprilie 30, 2024
    AcasăNews AlertEgal norocos

Egal norocos

Mingote, erou pentru Pandurii

Pandurii a remizat, 0-0 pe terenul nou promovatei Voinţa Sibiu. Este al doilea punct câştigat de gorjeni în deplasare şi tot pe terenul unei echipe nou intrată în primul eşalon. În confruntarea de la Sibiu, oltenii au jucat din nou slab, aşa că rezultatul de egalitate este unul norocos şi poate nemeritat. Evoluţia din meciul cu CFR Cluj nu s-a mai repetat, elevii lui Grigoraş revenind la forma din primele trei etape când au jucat bine o repriză şi catastrofal alta.

Grig, mulţumit şi dezamăgit

La Sibiu, Mingote a fost îngerul păzitor al pandurilor,. Portarul portughez a avut vreo cinci intervenţii salutare care i-au scos din minţi pe sibieni. Dacă în prima repriză nu s-a prea jucat un fotbal plăcut ochiului, în actul secund a fost un adevărat asediu la poarta lui Mingote. Cea mai mare ocazie a pandurilor a fost consemnată în prima repriză, atunci când un fundaş gazdă a respins mingea în bara transversală. Gazdele au ratat aproape din toate poziţiile în partea a doua, însă Mingote a fost invincibil salvând echipa din situaţii critice. S-a terminat 0-0, un rezultat care îl mulţumeşte pe Petre Grigoraş, însă tehnicianul se arată îngrijorat de jocul echipei sale. „Sunt bucuros că am reuşit să scoatem un punct pentru că jocul nostru din repriza a doua a fost catastrofal. Numai paradele lui Mingote ne-au salvat. Este un punct nemeritat. Chiar dacă prima repriză am controlat-o noi, gazdele nu au ajuns la poartă, în schimb, în repriza a doua a revenit acea cădere a noastră. Repriza a doua a aparţinut în totalitate gazdelor care ar fi meritat să câştige. Am scos un punct norocos, dar, totuşi, e un punct şi o învăţătură de minte pentru jocurile viitoare. Un rezultat care ne bucură şi le dezavantajează pe gazde. Ne-a lipsit determinarea din jocul cu CFR. Dacă am fi avut aceeaşi atitudine, altfel ar fi decurs lucrurile. Nu a fost nici un sfert din ceea ce s-a întâmplat cu CFR. Aşa e fotbalistul. După un joc bun cu o echipă puternică apare o delăsare”, a spus Petre Grigoraş la finalul partidei.

De partea opusă, antrenorul Alexandru Pelici era extrem de dezamăgit de rezultat. „Am fi meritat să câştigăm, însă nu a fost să fie pentru că am avut în faţă un portar Mingote extraordinar”, a spus Pelici. Astfel, în urma acestui rezultat, gorjenii rămân în prima parte a clasamentului, iar mini vacanţa de trei zile prilejuită de întreruperea campionatului este de bun augur pentru jucătorii pandurilor care au şi plecat spre casele lor pentru a sta alături de cei dragi.