13.9 C
miercuri, mai 8, 2024
    AcasăNews AlertEnergia a cucerit capitala

Energia a cucerit capitala

Echipa de baschet antrenată de Slobodan Nikolic a reuşit să câştige în capitală la CSM Bucureşti şi astfel a ajuns pe locul 9 în primul eşalon baschetbalistic din România. Prima repriză a partidei din capitală a fost una perfectă pentru olteni care practic şi-au asigurat victoria după primele 20 de minute. Trupa lui Nikolic a marcat primele cinci aruncări de trei puncte şi a trecut la conducerea partidei încă din start. Primul sfert a şi fost câştigat de Energia cu 29-20, la fel şi sfertul doi cu 27-22. După odihnă, gazdele au dat semne de revenire, dar nesemnificativ. CSM Bucureşti a câştigat sferturile 3 şi 4 cu 26-24 şi 20-16. În meciul de la Bucureşti, Energia a avut procentaj de 65% la aruncările de două puncte, respectiv cu 38% la trei puncte. de la linia de pedeapsă, Energia a reuşit un procentaj de 73%.

Cei mai buni jucători ai Energiei au fost Louis Darby şi David Steffel, ambii cu 20 de puncte în cont fiecare. Americanul a avut reuşită de 100% la linia de pedeapsă cu 50% din acţiunile de atac. Darby a avut 7 recuperări, 7 pase decisive şi 7 recuperări, 4 intercepţii şi două posesii pierdute în cele 38 minute jucate. Cehul David Steffel a reuşit 20 de puncte, 11 recuperări şi 2 intercepţii cu 2 posesii pierdute. Acesta a reuşit un double-double, al cincelea din acest sezon competiţional.

Urmează un nou meci de foc

Pentru Energia urmează un nou joc dificil, acasă cu CSMU Craiova. Meciul va avea loc în Sala Sporturilor din Târgu-Jiu miercuri de la ora 19.00, joc ce va fi un adevărat derby al Olteniei în condiţiile în care ambele echipe au şanse egale.

CSM Bucureşti – Energia 88-96 (20-29, 22-27, 26-24, 20-16)

Arena de Baschet, Bucureşti

CSM: Boian, Martinic (28p), Kandic (12p), Şanta, Bosnjak, Shephard (22p), Fometescu, Căruţaşu (12p), Sir (5p), Urucatu, Stănescu, Pupovic (9p). Antrenor: Hristu Şapera.

Energia: Atanackovic (14p), Gliga, Darby (20p), Roşu, Bratoloveanu, Lăpuşte (16p), Steffel (20p), Giles (5p), Nikolic (14p), Vujacic (5p), Alionescu (2p). Antrenor: Slobodan Nikolic.

Arbitri: Doru Viaşi, Marius Ciulin, Alin Roşu.