vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertEnergia atât poate, puţin !

Energia atât poate, puţin !

Gorjenii au pierdut fără drept de apel pe terenul vicecampioanei, aşa că elevii lui Andrieş nu au putut să-şi depăşească limitele

Echipa de handbal Energia trece prin momente grele, poate cele mai grele din punct de vedere sportiv din ultimii cinci ani. După opt etape, Energia a acumulat doar trei puncte, o singură victorie ceea ce e foarte puţin. În acest moment, obiectivul, accederea în play-off pare o misiune imposibilă şi asta pentru că echipa olteană e căzută din toate punctele de vedere, aşa că în sânul echipei s-a instaurat o criză profundă atât ca joc cât şi ca stare de spirit. „Criza rezultatelor se simte, şi asta aduce totul, formă şi lipsă de încredere. Toate sunt legate între ele”, a sintetizat antrenorul Liviu Andrieş. Energia trece printr-o criză, arată prea puţine din punct de vedere handbalistic, aşa că în acest moment vorbim de o echipă limitată.

Start de cartea recordurilor !

Debutul meciului de la Bacău dintre Ştiinţa şi Energia a fost unul atipic pentru handbal şi asta pentru că oaspeţilor le-a luat 11 minute până să marcheze primul gol! Ei bine, atât de mult timp s-au chinuit gorjenii să dea primul gol, probabil stabilind şi un record al acestui campionat pentru că e greu de crezut că vreo altă echipă a fost cel puţin la fel de slabă pe fază de atac în primele 11 minute ale partidei. Aşa că s-a plecat de la 5-0, atât cât era scorul în minutul 11, însă trebuie remarcat faptul că situaţia putea fi mult mai neagră dacă portarul Şelaru nu ar fi reuşit să pareze patru mingi din calea spre gol. „E clar, am început meciul foarte prost, am plecat de 5-0 şi acela a fost şi diferenţa finală. Ne-am grăbit, n-am avut pic de luciditate în atac, am încercat să finalizăm repede din poziţii din care nu aveam cum să marcăm. Am greşit mult, greşeli care nu le înţeleg, şi asta le-am şi spus, să nu se grăbească, să gândească fiecare fază de atac”, a spus Andrieş.

Gorjenii au avut o tresărire de orgoliu pe o lipsă de concentrare a gazdelor, au ajuns la 6-4, dar rapid s-a refăcut marja de 4-5 goluri, 13-9 sau 14-9 cu puţin înainte de finalul primei părţi. La pauză scorul a fost de 14-10, onorabil la cum începuse meciul… Partea a doua a fost una care a început cu un dezechilibru, gazdele forţând pe atac, în timp ce oaspeţii se întreceau în erori neforţate. Aşa că s-a ajuns la 24-16, diferenţă care spune totul despre cum au stat lucrurile pe teren. Finalul a aparţinut oaspeţilor, dacă e corect spus, pentru că cei de la Energia nu au făcut altceva decât să reducă din handicap şi atât. S-a terminat 26-21, rezultat care spune totul despre cum s-a jucat. „Ceea ce am spus, diferenţa din start s-a regăsit la final. Din păcate greşim mult pentru că eu spun că din cele 26 de goluri marcate de către echipa din Bacău, vreo 10 au venit în urma unor mingi oferite cadou de către noi”, a mai spus Andrieş. Astfel, Energia a pierdut din nou, iar asta deja pare să nu mai fie o noutate atâta timp cât eşecurile vin parcă pe bandă rulantă. Ştire importantă va fi abia atunci când Energia va reuşi să câştige un meci, iar ocazia cea mai bună ar fi sâmbătă în meciul cu CSM Bucureşti.

Limitele Energiei

Indiscutabil, Energia nu traversează o perioadă prea bună din punct de vedere sportiv. Lipsa de concentrare dar şi erorile individuale fac din Energia o echipă limitată. Handbaliştii lui Andrieş susţin că la acest meci de la Bacău a existat o îmbunătăţire a prestaţiei, însă eşecul tot eşec rămâne. „Important este că am jucat puţin mai bine faţă de etapele trecute, am evoluat bine pe terenul unei echipe care a avut doi ani şi jumătate fără înfrângere acasă în campionat. Pentru noi e îmbucurător faptul că am luat mai puţine goluri, spre deosebire de etapele precedente. Suntem într-un oarecare progres, trebuie să eliminăm greşelile pe care le facem, sunt chestii mici, neatenţii care ne costă foarte mult la final, pe tabelă. Am început şi de la 5-0 pentru ei, a fost foarte greu”, a comentat portarul George Şelaru.