21.4 C
marți, mai 21, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, bătaia de joc a arbitrajului !

Energia, bătaia de joc a arbitrajului !

După meciul pierdut acasă cu Asesoft, Laurenţiu Ciurel a luat foc: „Maniera de arbitraj din ultimul sfert, dar şi în întreaga parte a doua a meciului, a fost incalificabilă”

Echipa de baschet Energia a pierdut dramatic în prelungiri contra campioanei Asesoft Ploieşti. Un eşec dureros pentru că a venit în urma unui arbitraj infect care a înclinat la final balanţa în mod evident. După acest joc, managerul CEO, Laurenţiu Ciurel a lansat un atac dur la adresa arbitrajului trăgând un serios semnal de alarmă. „Ceea ce se întâmplă cu arbitrajul în baschet este incalificabil. Nu ne-am luptat cu Asesoft, ne-am luptat cu o trupă de escroci trimisă să arbitreze şi nu este prima dată când fac lucrul acesta”, a fost declaraţia dată de Ciurel.

Energia a fost mai bună !

Prima repriză a avut două sferturi distincte, primul aparţinând gazdelor care după 10 minute aveau 26-12 pe tabelă. În schimb, sfertul doi a aparţinut oaspeţilor care au revenit în joc, aşa că la pauză a fost 38-37 pentru Energia. După pauză, arbitrajul a devenit ostil gazdelor, dar cu toate astea gorjenii au avut în permanenţă avans pe tabelă, 57-45 în minutul 26 sau 67-56 în ultimul sfert. De acolo s-a rupt ceva, Energia a început să şi greşească în atac, arbitrii au tras tare pentru adversari, iar cu 7 secunde înainte de final oaspeţii au preluat pentru prima dată conducerea cu scorul de 70-72, dar Darby a împins partida în prelungiri în ultima secundă. Acolo din nou probleme, atât de arbitraj, cât şi de prestaţie a gazdelor, gorjenii ratând patru atacuri şi implicit victoria. S-a terminat 76-77, eşec parcă nemeritat după ceea ce s-a jucat pe teren.

„Am câştigat pe merit”

După acest meci de infarct, antrenorul oaspeţilor, Vladimir Arnautovic era fericit. „Felicitări Energiei, a jucat foarte bine, a avut o energie adevărată de la meciul câştigat în EuroChallenge. Noi am avut nişte probleme, şi în atac şi în apărare. Darby a deschis foarte bine meciul, cu trei aruncări de trei, apoi noi am alergat după ei. Am crezut tot timpul că putem, am întors meciul şi cred că am câştigat pe merit”, a spus Arnautovic.

Ciurel, atac la arbitraj !

Dar, cele mai interesante declaraţii au fost date de Laurenţiu Ciurel. Acesta, pentru prima dată a venit la conferinţa de presă şi a tunat la adresa arbitrilor. „Eu aş fi venit la conferinţa de presă şi dacă am fi câştigat meciul deşi nu cred că se putea, indiferent ce am fi făcut în teren. Nu am fost niciodată la o conferinţă de presă după meci, este prima dată când o fac, dar. Antrenorul Asesoft-ului a stat aproape tot meciul în terenul nostru. Vă aduceţi aminte în câte meciuri, anul trecut, antrenorul Nini a fost sancţionat cu greşeli tehnice pentru greşeli similare, tot de arbitrul Grigoraş. Maniera de arbitraj din ultimul sfert, dar şi în întreaga parte a doua a meciului, a fost incalificabilă. Dacă revedeţi meciul veţi vedea că orice atingere la echipa Energia era fault, iar faulturi clare la echipa Asesoft nu erau sancţionate. Aşa cum i-am criticat după meciul cu Craiova, vreau să-i felicit acum, a fost un meci extraordinar, ei sunt adevăraţii câştigători!”, a declarat Ciurel. Acesta spune că s-a săturat să facă memorii, aşa că acum o roagă pe Carmen Tocală să facă lumină în arbitraj. „Aş vrea să fie un semnal pentru ministrul sportului, pentru doamna Tocală. Nu se mai poate! Am făcut zeci de memorii, se continuă aceeaşi manieră de arbitraj. Ştiu că la Asesoft se bagă bani în baschet, dar aproape la fiecare meci sunt puternic împinşi de echipe de arbitri care li se trimit special să-i arbitreze. Am avut acum câteva zile un meci în EuroChallenge, cu arbitraj fără reproş, nu ai ce să reproşezi la meciul cu Tartu Rock! Nu mai poate fi tolerat, nu mai are să mai bagi bani într-un sport în care eşti furat de aceeaşi trupă aproape la fiecare meci. În niciun caz nu vom retrage finanţarea, dar ce motivaţie mai poţi să mai ai în momentul în care faci atâtea eforturi, faci o echipă atât de frumoasă şi acelaşi Grigoraş recidivează a nu ştiu câta oară la Târgu Jiu cu o manieră de arbitraj ruşinoasă”, a încheiat Ciurel.

„A doua oară în acest sezon, pe terenul nostru, nu am gestionat aşa cum trebuie scorul atunci când am avut scorul de partea noastră, în special în prima repriză, când am avut şi 16 puncte avans, dar cel mai important în ultimul sfert, când am avut 11 puncte în faţă. Este o parte a jocului în care trebuie să mai lucrăm, să o facem mult mai bine. Trebuie să lucrăm mult mai bine acele momente cruciale, când suntem în faţă ca şi scor. În acele momente jucăm cu instinctul şi nu cu mintea şi asta în baschet nu este bine”, Antonis Constantinides, antrenor Energia