14.9 C
sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, un nou eșec dramatic

Energia, un nou eșec dramatic

sport-02-19Târgujienii s-au specializat în eșecuri la limită pe final de meciuri

Echipa de baschet Energia a trecut la un nou nivel. Mai nou, Energia este specialistă în eșecuri la limită pe final de meci, lucru care s-a întâmplat și la partida cu CSM Oradea din deplasare. a fost ultimul meci cu Iannis Diamantakos antrenor principal interimar, de aseară Hrisytu Șapera preluând prerogativele de antrenor. Revenind la meciul de la Oradea, gorjenii au fost ca un boxer care și-a luat pumni la greu, iar când toată lumea aștepta KO-ul, a venit salvarea, însă deznodământul a fost tot nefavorabil oltenilor.

Ce meci!

Energia a început modest meciul, a fost 2-2 în minutul 3 după care s-a făcut 20-2 în minutul 9. Pe final de sfert, Energia a marcat cinci puncte și s-a ajuns la 20-7. Nici în sfertul doi lucrurile nu au stat prea bine în prima parte, a fost 30-11 în minutul 15, însă chiar dacă erau groggy, târgujienii au avut puterea să revină și să pună în pericol supremația orădenilor. A fost 35-28 la pauză, după care în sfertul trei, energia a reușit ceea ce părea imposibil, să conducă pe tabelă, scor 51-52 scorul la finalul sfertului. În ultimele zece minute, atât Energia cât și Oradea au ratat din toate pozițiile, însă parcă mai exacți au fost cei de la Oradea care au reușit să se impună cu 65-62.

Diamantakos dă vina pe oboseală

La finalul meciului, Iannis Diamantakos era trist, însă a realizat unde s-a greșit. „Am început foarte slab meciul. Păcat de primul sfert din punctul nostru de vedere. Practic nici nu am fost pe teren în primele zece minute. Diferența putea să fie chiar mai mare dacă nu era acel coș de trei puncte în ultima secundă. Ne-a afectat foarte mult acest început slab. Am reușit totuși să revenim în joc și țin să felicit jucătorii pentru efortul depus pe parcursul ultimelor 30 minute, perioadă în care am jucat de la egal la egal cu Oradea. Am pierdut pe niște detalii, pe care ar fi trebuit să acordăm mai multă importantă, deoarece ele au decis meciul. Evident, Oradea a gestionat mai bine finalul partidei și astfel a învins. Pe final apare oboseala. Alături de ea a contat și presiunea, meciul fiind important pentru ambele combatante, iar acest aspect a contat mult în sfertul 4, atunci când s-a marcat foarte puțin. Pe de altă parte, oboseala este factorul principal în activitatea noastră actuală. Nu este o scuză, ci pur și simplu realitatea”, a comentat Iannis Diamantakos. Tot antrenorul Energiei este realist că elevii lui au reușit uneori și imposibilul. „Felicit jucătorii pentru că revin constant în jocuri, așa cum s-a întâmplat de această dată la meciul cu Oradea. Au mai fost cazuri, precum cele cu Le Havre și Pieno în FIBA Europe Cup. Însă, așa cum bine se știe, programul nostru va fi la fel de aglomerat cel puțin încă o lună”, a mai spus Diamantakos.

Achim, laudă Energia

De partea opusă, Cristi Achim, antrenorul celor de la CSM Oradea a apreciat evoluția echipei sale. „Victorie extrem de importantă pentru echipa noastră. Una care ne menține în prima poziție a clasamentului provizoriu. Un succes conturat la capătul unui meci foarte dificil, exact așa cum mă așteptam să fie. Încărcătura fizică și mentală au fost deosebite în ultima perioadă pentru noi și nu e ușor de gestionat un program atât de dificil într-o perioadă scurtă. Este adevărat, trebuie să recunoaștem, Energia a avut un program chiar mai aglomerat decât al nostru. Înaintea jocului cu Energia am fost extrem de precaut. Sunt conștient de valoarea echipei care ne-a stat în cale. Are în componență niște jucători excepționali, cu o calitate individuală impresionantă. De altfel, ei au jucat foarte multe acțiuni pe relația unu la unu. Victoria este cu atât mai dulce cu cât am învins o echipă cu asemenea calitate”, a mai spus și Achim.

CSM U Oradea – Energia Târgu-Jiu 65 – 62 (20-7, 15-21, 16-24, 14-10)

CSM: Radovan Markovic 20p, Andrei Mandache 12p, Salih Nuhanovic 10p, Sean Barnette 8p, Will Franklin 7p, Miha Zupan 6p, Uros Lucic 2p, Rareş Paşca, Cătălin Pterişor, Silviu Lupusavei, Sergiu Pop, Bogdan Nicolescu. Antrenor: Cristian Achim.

ENERGIA: Callistus Eziukwu 16p, Porter Troupe 14p, Lamont Mack 11p, Jamar Diggs 7p, Adrian Guţoaia 6p, Paris Horne 3p, Dragoş Andrei 3p, Barîş Aktaş 2p, Santa Szabolcs, Lazar Radosavjlevic. Antrenori: Iannis Diamantakos şi Claudiu Alionescu.

Sala: Arena Antonio Alexe / Spectatori: 1900.

Arbitri: Laurenţiu Grigoraş, Mircea Şerban, Dragoş Nicolae. Observator: Radu Bucerzan.