marți, mai 14, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, eşec penibil la Vaslui!

Energia, eşec penibil la Vaslui!

Târgujienii s-au făcut de ruşine la Vaslui cedând într-o manieră categorică

Echipa de handbal Energia a jucat ieri la Vaslui în prima etapă a noului sezon de Liga Naţională. O deplasare grea, lungă dar şi venită imediat după ratarea Super Cupei României. Într-o atmosferă incendiară, peste o mie de spectatori la meci, Energia s-a luptat pentru a cuceri primele trei puncte în acest sezon şi pentru a se înscrie în cursa pentru primele 4-5 poziţii din campionat. Dar, Energia nu a putut repeta jocul bun din finala cu Minaur, ba chiar a dezamăgit, aşa că a pierdut într-o manieră lamentabilă. Urmele trecutului persistă la Târgu-Jiu, şi există chiar riscul de a fi repetat sezonul mizerabil de anul trecut.

sport-02-24

La luptă, fără menajamente

Fără portarul Ţenghea eliminat în ultimul minut de joc al Super Cupei, Energia a avut un meci greu la Vaslui, de fapt, gorjenii nici nu se aşteptau la altceva dat fiind faptul că şi moldovenii trag tare pentru a termina în primele poziţii din clasament. A fost şi un duel special între Liviu Andrieş şi Sandu Iacob, fostul jucător al Energiei fiind acum principal la HC Vaslui. Pe parcursul celor 60 de minute nu a fost loc de sentimente, toată lumea dorindu-şi victoria. Nu de alta dar era prima etapă şi toată lumea îşi dorea un debut cu dreptul în noul sezon.

I-am păcălit la început!

Debutul de meci a aparţinut gorjenilor care au condus pe tabelă cu 5-3 în minutul 9, dar şi 7-6 în minutul 15. Gazdele dădeau semne că îşi revin, aşa că în minutul 18 scorul era egal, 8-8, moment în care Liviu Andrieş a cerut timp de odihnă. Echilibrul s-a menţinut, aşa că în minutul 24 scorul era tot egal, 9-9, moment în are a venit rândul ca şi gazdele să ceară time-out. Dacă la noi timpul de odihnă nu a adus ceva nou, pentru moldoveni acel time-aut a fost de bun augur, echipa gazdă distanţându-se la 12-9 cu două minute înainte de pauză. Totuşi, la pauză, Vasluiul avea trei goluri avans, 13-10.

Dezastru în partea a doua

Dar, nu era totul jucat. Acesta a fost şi mesajul lui Andrieş în vestiar, unul menit să-i readucă la viaţă pe jucători parcă sufocaţi de atmosfera din sală, dar şi de adversar. „Putem întoarce, putem să ne facem jocul, hai să fim atenţi pe apărare şi pe atac”, a fost mesajul lui Andrieş la vestiare. Dar, pe teren situaţia în partea a doua nu s-a îndreptat, ba din contră, Energia a pierdut teren în continuare ajungând să fie condusă cu 17-12 în minutul 36. Era clar că jocul oltenilor nu mergea, s-a ajuns la 19-12, moment în care Andrieş a aruncat prosopul în speranţa de a-şi trezi elevii din adormire. Un timp de odihnă menit a avea ca scop doar ieşirea din mână a adversarului, atât, pentru că orice mesaj ce era transmis echipei lui nu era recepţionat. La adăpostul unui avantaj de şapte goluri, HC Vaslui avea aproape asigurată victoria, aşa că doar diferenţa de la final de pe tabelă era singura necunoscută. Gazdele şi-au păstrat avansul, au avut 21-14 în minutul 41, după care Andrieş a călcat pe bec fiind eliminat pentru două minute, aşa că oltenii au jucat şi în inferioritate numerică la care s-a adăugat şi eliminarea lui Şelaru pentru proteste. Totul era un coşmar, era evident că echipei lui Andrieş îi lipseşte atât încrederea cât şi ideile de a juca un handbal coerent. Aşa că ce s-a mai jucat până la final a fost un galop de sănătate al gazdelor care au avut în permanenţă 6-7 goluri avans pe tabelă, 22-15 în minutul 45, 23-17 în minutul 49, 26-20 minutul 52, 28-21 minutul 57. La final, scorul de pe tablă a fost 30-25, un eşec al Energiei ce trebuie să dea de gândit conducerii.