// Energia, un nou eșec la scor! - Impact in Gorj
    AcasăNews AlertEnergia, un nou eșec la scor!

Energia, un nou eșec la scor!

Gorjenii au cedat în Banat la 21 de puncte diferență

BC Timișoara a câștigat clar duelul cu Energia Târgu-Jiu. Oltenii au pierdut într-o manieră categorică la 21 de puncte, scor 96-75, înregistrând una dintre cele mai categorice eșecuri din acest sezon de Liga Națională. Acum, pentru Energia urmează o nouă deplasare, de data aceasta în Italia în EuroChallenge.

Umilință !

Energia a mers la Timișoara cu gândul de face un rezultat mare, să câștige și să se agațe de un loc fruntaș în Liga Națională. Dar, socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din Banat, așa că târgujienii au pierdut meciul cu BC Timișoara la 21 de puncte diferență. Din păcate, târgujienii nu au prins o zi prea grozavă fiind vulnerabili în apărare și mai puțin exacți în atac. De obicei, Energia se laudă cu o apărare beton, însă acum, elevii lui Antonis Constantinides au jucat mai modest, dovadă fiind faptul că în prima parte bănățenii au marcat 52 de puncte. Din păcate, Energia a jucat slab neștiind să gestioneze și ultimele zece minute, acolo unde efectiv s-a stabilit diferența finală, în sfertul patru gazdele de la BC Timișoara impunându-se la 13 puncte, 25-12.

Deplasări de uitat

113 puncte primite în Kazakstan. Acum la Timișoara oltenii iarăși au încasat multe puncte, 96, iar seria neagră pare să nu se încheie atâta timp cât Energia va juca miercuri în Italia cu Enel Brindisi. Dacă vor fi din nou ezitanți în apărare, oltenii vor avea mari probleme și vor înregistra o nouă umilință.