12.5 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertEnergia fără energie

Energia fără energie

Deşi au jucat bine trei sferturi din meci, baschetbaliştii au cedat pe final de joc

CSU Atlassib Sibiu – Energia 73-68 (19-22, 18-18, 14-18, 22-10)
    Sala „Transilvania”, Sibiu, spectatori: 600

CSU Sibiu: Ambres (5p), Ban, Pascu, Gruev (18p), Griskenas (3p), Răducan, Austin (19p), Knutson, Crăciun (2p), Aktas, Lee (15p), Paul (11p). Antrenor: Miodrag Perisic.

Energia: Janjusevic (8p), Deconescu, Gliga (10p), Darby (21p), Roşu (3p), Bratoloveanu, Lăpuşte (8p), Steffel (11p), Mocanu, Kennerly (4p), Nikolic (3p), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

Arbitri: Alexandru Olaru, Laszlo Bukuresti, Alin Roşu.

Au mers la Sibiu să dea lovitura, dar s-au întors cu coada între picioare. Echipa lui Slobodan Nikolic a jucat parcă altceva faţă de turul campionatului, dar nu a avut destulă putere să câştige un meci pe care tot timpul l-a controlat. Pe final, târgujienii au cedat, iar gazdele de la Sibiu au fructificat acest handicap al oaspeţilor şi au tranşat partida în doar câteva minute. Energia a arătat ca o echipă nepregătită din punct de vedere fizic pe final, iar asta costă…

N-au avut putere

Meciul de la Sibiu a început sub semnul echilibrului, gazdele având uşor conducerea, dar nu pentru mult timp. Oaspeţii, deşi au ratat mult tot au reuşit să câştige primul sfert la trei puncte diferenţă, 22-19. În sfertul doi, Energia a rămas la conducerea jocului, iar sfertul s-a încheiat nedecis, 18-18, însă la pauză oaspeţii aveau trei puncte avans pe tabelă, 37-40. După odihnă, Energia s-a desprins la patru puncte, apoi avantajul a crescut şi s-a ajuns chiar la 51-58. Totul părea să fie în regulă pentru trupa lui Nikolic care marca puncte importante ce trebuiau să toarne plumb în picioarele gazdelor. În ultimul sfert, Energia a fost de nerecunoscut. Au apărut greşeli personale ciudate, mingi pierdute total aiurea şi totul în favoarea gazdelor care au egalat şi pe final cu două minute chiar au preluat conducerea spre disperarea lui Nikolic care de nervi era să-şi ia băiatul la bătaie chiar pe terenul de joc. Mult prea nervoşi, gorjenii nu aveau cum să obţină ceva, aşa că sibienii au reuşit să întoarcă meciul şi să câştige la cinci puncte diferenţă un meci de totul sau nimic pentru accederea în play-off. După acest rezultat, ambele echipe au acelaşi număr de puncte şi şanse muici de a mai prinde play-off-ul.

Surpriza Janjusevic

Cel mai bun jucător al Energie a fost din nou Loius Darby acesta reuşind să înscrie 21 de puncte. Dar chiar şi în condiţiile în care Darby nu a făcut un meci strălucit având doar realizări personale dar şi multe erori neforţate ceea ce au accentuat starea de nervozitate a americanului, tot jucătorul din State a fost cel mai bun. S-a mai remarcat şi Janjusevic, noul adus la Energia părând a fi o achiziţie bună. Jucătorul sârb a reuşit 12 recuperări, asta deşi a avut în faţă un adversar mult mai mare. Janjusevic a reuşit să înscrie opt puncte, însă a şi ratat mult, dar asta se poate corecta. Un alt jucător adus la Energia în această iarnă, pivotul Kennerly nu a rupt gura târgului marcând doar patru puncte, al având nevoie de timp pentru a se integra în echipa olteană.

Gliga, meciul carierei

Alexandru Gliga a făcut un meci mare la Sibiu. Jucătorul gorjean a făcut cel mai bun meci al carierei sale reuşind să marcheze 10 puncte, având trei intercepţii şi două recuperări cu eficienţă 14. în aceste condiţii, Gliga a stabilit recorduri personale la minute jucate, eficienţă, puncte, coşuri de două şi trei puncte, intercepţii, pase decisive şi greşeli personale.

„Înfrângerea a venit pe fondul lipsei de pregătire fizică, dar şi a lipsei de concentrare. A fost ca o corabie care a luat pe final apă şi la final s-a scufundat. 30 de minute am controlat jocul, ne-am apărat bine, iar apoi am uitat totul în ultimul sfert. Echipa a pierdut tempo în repriza a doua, iar asta s-a văzut şi în statistică pentru că în primele două sferturi am pierdut doar patru mingi, iar în a doua parte a meciului am pierdut 11”, Slobodan Nikolic, antrenor Energia

Dreg busuiocul cu Ciucul?

Energia va juca sâmbătă seara de la ora 19.00 primul meci din acest an acasă contra celor de la BC Miercurea Ciuc. Este un meci pe care trupa olteană nu are voie să-l piardă. „Trebuie neapărat să câştigăm şi sigur îl vom câştiga”, spune Slobodan Nikolic. tehnicianul oltenilor mai spune că echipa sa are şanse la playoff. „Nu am pierdut şansele pentru play-off. Echipa va juca din ce în ce mai bine. Ne pare rău că am pierdut acest meci, dar a fost problema că nu am avut suficient timp pentru antrenamente cu cei nou veniţi, să facem o echipă cu ei. Dar acum vom avea timp să ne adunăm. Chiar înainte de acest meci rugam să ne fie acordată puţină răbdare pentru acomodarea celor noi veniţi”, a mai psu Nikolic.