sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertEnergia în criză

Energia în criză

Gorjenii au ajuns la trei eşecuri consecutive

Ceva nu merge la Energia. Jocul baschetbaliştilor gorjeni scârţâie în ultimul timp. Mai mult, oglinda jocului sunt rezultatele, iar acestea sunt proaste în ultima vreme. Ultima reprezentaţie a Energiei a fost un fiasco total, gorjenii pierzând în deplasare la o echipă nou promovată, Timba Timişoara. Energia a pierdut meciul cu 89-96, rezultat care agită apele în tabăra gorjeană.

Au murit, au înviat şi apoi din nou au murit

Antrenorul sârb al Energiei, Slobodan Nikolic se află într-o situaţie extrem de delicată. Echipa lui pare a nu mai avea suflu, iar asta e o problemă. Energia a ajuns la trei meciuri la rând pierdute, iar următorul de acasă cu CSS Giurgiu devine capital. Târgujienii îşi făcuseră altfel calculele, doreau să aibă o serie de trei victorii la rând, însă planul nu poate fi dus la îndeplinire. De la primul hop oltenii au dat cu bâta în baltă şi s-au umplut de penibil. La Timişoara nu putea există o altă variantă decât victoria, însă realitatea a fost alta. Soarta meciul s-a jucat în prima parte. În primele 20 de minute oltenii au făcut un joc mizerabil, de neînţeles. Mai slab de aşa nu puteau juca elevii lui Nikolic. După primele 10 minute era evident că Timba va pune probleme mari Energiei după un scor de 31-21 pentru gazde. Cu o apărare de carton, uşor de penetrat, gorjenii au făcut figuraţie şi în sfertul doi, aşa că la pauză în vestiarul Energiei a avut loc un cutremur. Nikolic a urlat la ai lui, probabil le-a dat cu capul de perete şocat fiind de ce vede pe tabelă, scor 48-25. Un avans de 23 de puncte pentru o echipă gazdă ce şi ea s-a speriat de situaţie. Efectiv, totul era cam compromis încă de la pauză. Dar s-a jucat şi partea a doua, iar gorjenii nu puteau face altceva decât să reducă din handicap. Astfel, oltenii au început să recupereze din handicap şi uşor – uşor a reintrat în meci. Ba mai mult, cu un minut înainte de final situaţia părea să devină favorabilă oaspeţilor. S-a ajuns chiar la 85-89, un scor la care nimeni nu se putea gândi la pauză. Dar. ultimele zeci de secunde au fost halucinante, noi am ratat tot iar gazdele au întors meciul având un parţial de 11-0 şi ne-au bătut. De la 85-89 s-a ajuns la 96-89…

Realizări personale

Ca o palidă consolare, jucătorii de la Energia au avut realizări personale de notat. Din nou Darby a marcat multe puncte, 22 în total, Steffel a reuşit un double-double cu 19 puncte şi 10 recuperări, iar Nikolic junior a înscris 20 de puncte din care 18 de la distanţă. Dar aceste realizări personale nu au fost suficiente pentru a aduce victoria oltenilor…

Timba: Cormos, Popa, Huckaby (23 puncte), Stojakovic (18 p), Czmor, Andrieş, Pătru, Glyn (9p), Mihuţi (13p), Milovic (11p), Kicking Stallion (8p), Johnson (5p). Antrenor: Bogdan Murărescu.

Energia: Atanackovic (10p), Deconescu, Gliga, Darby (22p), Roşu (2p), Bratoloveanu, Lăpuşte (10p), Steffel (19p), Giles (6p), Nikolic (20p), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

Arbitri: Mircea Şerban, Laszlo Bukuresti, Istvan Bertalan.