20.3 C
sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertEnergia penibilă !

Energia penibilă !

Echipa de baschet Energia Pandurii a fost călcată în picioare în meciul de acasă cu CSM Oradea. Trupa lui Slobodan Nikolic a jucat execrabil şi a cedat la o diferenţă de 26 de puncte, scor 69-95. Oaspeţii de la CSM Oradea au controlat meciul de la un capăt la altul, iar victoria e meritată. Dovadă a faptului că târgujienii au fost dominaţi e situaţia pe cele trei sferturi. După primele 10 minute scorul era egal, 20-20, însă ce a urmat apoi e un coşmar pentru Slobodan Nikolic, antrenor care a greşit mizând timp de 18 minute pe mâna moartă Milan Oluic. Acest jucător nu i-a făcut faţă lui Pesic, acesta având 17 puncte la final. Astfel, în sfertul doi scorul a fost de 14-24, pentru ca umilinţa să fie totală în sfertul trei când Energia a fost scoasă din sală la scorul de 7-22. Nici măcar în ultimul sfert atunci când lucrurile erau clare, Energia nu a reuşit prea multe, orădenii câştigând cu 28-29. Oricum, e o realizare că Energia a revenit de la un handicap de 33 de puncte la 26. astfel, eşecul de acasă anulează victoria fenomenală de pe terenul campioanei U Cluj din urmă cu o săptămână. La finalul meciului, Nikolic era surprinzător mulţumit de evoluţia lui Oluic un poivot care nu a reuşit în 18 minute să înscrie nici un punct. „Oluic a fost convocat pentru a-l marca pe Pesic şi şi-a făcut treaba, mai ales în primele 20 de minute. Alţi jucători au greşit. Ne cerem scuze fanilor. Am pregătit apărarea, dar ce s-a jucat a fost o catastrofă. După meciul de la Sibiu, acesta a fost unul din cele mai proaste pe care le-am avut. Ne-am pierdut concentrarea. Nu-l înţeleg pe Steffel, a jucat foarte moale. Toată lumea a pierdut meciul. Niciodată nu o să spun că e doar vina jucătorilor”, a spus Nikolic.