AcasăNews AlertEnergia show !

Energia show !

Energia mărșeluiește prin Europa și aduce faimă României

Despre echipa de baschet Energia se poate vorbi la superlativ după rezultatele foarte bune înregistrate în meciurile din cupele europene. Însă, pentru Energia campionatul primează, iar acolo situația nu este deloc roză. Până la meciul următor din campionat, gorjenii savurează victoria obținută în fața celor de la Astana, o victorie clară și care nu poate fi pusă sub semnul întrebării.

sport-02-12

Succes important

A fost 89-72, un meci în care oltenii au fost net superiori în primele două sferturi, când și-au asigurat în mare parte și victoria. După 24-14 și 28-19, la pauză scorul a fost 52-33, așa că în partea a doua s-a jucat doar la conservarea rezultatului. Energia s-a impus într-o manieră categorică și rămâne lider în Grupa K, acolo unde oltenii sunt singurii care se pot lăuda cu trei victorii din tot atâtea meciuri. După show-ul din timpul meciului, Antonis Constantinides și-a felicitat echipa din toată inima. Sunt foarte mulțumit nu doar privind prin prisma rezultatului favorabil obținut, dar și în legătură cu randamentul jucătorilor utilizați, inclusiv cel al lui Paris Horne, care a avut numai un antrenament alături de noi și a avut și el o prestație pozitivă. În al doilea rând, am reușit să obținem o victorie în FIBA Europe Cup și consider că e un succes foarte mare ținând cont și de faptul că intervale bune din meci am folosit doi sau chiar trei jucători români pe teren, iar prestația echipei a fost una foarte, foarte bună. Am fost foarte bine pregătiți pentru acest meci și cred că toată lumea a văzut acest lucru în teren”, a spus Constantinides. Acesta știe care a fost cheia meciului. „În special în prima repriză, am reușit să oprim cei mai periculoși oameni ai celor de la Astana, pe Hayes și Caner-Medley. Sunt de părere că dacă vom reuși să avem în continuare performanțele, în special cele defensive, pe care le-am avut la acest joc, cel puțin acasă la noi va fi foarte greu să mai pierdem vreun meci. Felicitări jucătorilor și mulțumiri publicului care ne-a susținut foarte mult și care ne-a adus aminte de atmosfera de la meciurile din sezonul trecut”, a comentat Constantinides.

„Greu de jucat aici”

Cel mai bun jucător al echipei oaspete, Kenneth Hayes a reușit să-și treacă în cont 22 de puncte. Acesta a recunoscut superioritatea Energiei. „Energia a fost mult mai agresivă, mult mai puternică. Cred că pentru orice echipă care joacă aici este foarte greu să revină dacă Energia începe meciul în acest fel. După mine, cred că apărarea a fost punctul cheie. Apărarea Energiei a făcut diferenţa în acest meci. Au fost mai buni şi mai agresivi în apărare în acest meci, iar acest lucru le-a dat şansa să aibă şi multe contraatacuri. La pauză diferenţa era destul de mare, am simţit şi eu ca jucător că era foarte greu să revenim în acest meci. Cred că pe undeva am pierdut şi la capitolul încredere în propriile forţe şi de aici victoria gazdelor. Din ce am văzut până în acest moment este cea mai agresivă şi cea mai bună echipă din grupă”, a comentat Hayes.

Energia Târgu Jiu – BC Astana 89-72 (24-14, 28-19, 17-19, 20-20)

Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Troupe (31), Sanda, Eziukwu (16), Andrei, Șanta (2), Mihuți, Mack (17), Radosavljevic (11), Horne, Aktaș, Guțoaia (4), Diggs (8). Antrenor: Antonis Constantinides.

Astana: Hayes (22), Ilin (3), Ponomarev (4), Calathes (13), Yargaliyev (9), Zhigulin, Zhukanenko (8), Caner-Medley (3), Marchuk, Kolesnikov (10), Kemp. Antrenor: Ramunas Butautas.

Arbitri: Sergiy Chebyshev (UKR), Branislav Mrdak (SRB), Dragan Kralj (BIH)