AcasăNews AlertEnergia, victorie incredibilă!

Energia, victorie incredibilă!

Gorjenii au umilit vicecampioana Belgiei pe care au învins-o la 33 de puncte

Echipa de baschet Energia nu are un obiectiv precis în EuroChallnege, însă asta nu înseamnă că oltenii tratează competiția superficial. Ba din contră, elevii lui Antonis Constantinides depun un efort uriaș pentru cartea lor de vizită, prezența în Last 16 echipe cântărind greu în orice CV. Ei bine, cei de la Energia au jucat aseară cu ambiție și au reușit să dea de pământ cu vicecampioana Belgiei, Okapi Aalstar fiind o echipă limitată.

I-am dominat autoritar

Într-o atmosferă europeană, meciul de aseară jucat la Târgu-Jiu a fost unul special, fiind primul în primăvara europeană pentru Energia. Primul sfert al meciului de aseară a fost unul echilibrat, ambele echipe având avantaj pe tabelă. S-a plecat de la 0-2, Energia a revenit la 5-2, dar rapid s-a făcut 5-5, după care 7-10, dar și 10-10. Pe final de sfert, Energia a avut 17-14, dar belgienii au întors la 17-19, sfertul încheindu-se cu oltenii la conducere, 20-19. Sfertul al doilea a început cu Energia reușind să marcheze cinci puncte, așa că în minutul 12 scorul era 25-19, după care s-a ajuns la 27-22, dar oaspeții au dat semne de revenire și au redus din handicap la 31-29. Finalul sfertului doi a fost spectaculos, după ce s-a făcut 35-34, în chiar ultima secundă Watson a marcat un coș de la distanță și a adus victoria Energiei la pauză, scor 38-34. Ei bine, partea a doua a fost tot la discreția gazdelor care nu au făcut altceva decât să se distanțeze pe tabelă în fața unor adversari depășiți total de gorjeni care parcă și-au dat drumul la joc odată cu trecerea minutelor. Astfel, Energia a ajuns să conducă la diferențe de scor greu de imaginat înainte de startul partidei, 14, 15, 16, așa că oltenii se duceau ca un tăvălug peste Okapi, echipă efectiv inertă. Dacă pe apărare, gorjenii reușeau să recupereze mingi importante, în atac marcau aproape la fiecare aruncare la coș, spre disperarea belgienilor care priveau împietri8țși la tabelă. Nu întâmplător s-a ajuns și la un avans de 26 de puncte, 77-51în minutul 36, Okapi fiind în genunchi în partea a doua. Așa că la final s-a consemnat o diferență de 33 de puncte, de-a dreptul incredibilă, 93-60.