AcasăNews AlertEnergia, victorie mare cu Asesoft!

Energia, victorie mare cu Asesoft!

Gorjenii au redus din handicap în seria din semifinale ajungând la 2-1, însă bătălia va continua astăzi cu un nou meci tare

Energia a bătut Asesoftul. O victorie mare obținută și împotriva unui arbitraj ostil, un succes care a dus scorul la general la 2-1 pentru ploieșteni. Astăzi seria va continua cu un nou meci care se anunță extrem de încins și tare, un meci în care se va juca cu săbiile scoase pe masă.

Joc strâns

După „corecția” de la Ploiești, baschetbaliștii de la Energia s-au prezentat aseară în fața propriilor fani cu speranța să întoarcă soarta calificării în finala campionatului. Fără aportul antrenorului principal, Antonis Constantinides suspendat, târgujienii au început bine meciul și au avut 8-3 în delirul unei săli aproape pline după două minute și jumătate de joc. Pe fondul unui arbitraj iritant din partea unui arbitru pe nume Ciulin, scorul a devenit egal, 8-8, însă oltenii au revenit după minute bune la conducere cu 14-8, moment în care oaspeții au cerut timp de odihnă. Oltenii erau la conducere, au avut 18-11 cu un minut înainte de finalul primului sfert, la prima pauză scorul fiind de 20-15 pentru gorjeni. Sfertul doi a început la fel ca primul cu un coș de la distanță al Energiei, așa că scorul a ajuns la 23-15, treptat oaspeții revenind pe tabelă la 30-24 dar și 30-30. În minutul 15 oaspeții au condus pentru prima dată, 30-32, însă oltenii au întors tabela în favoarea lor, 42-32, un parțial de 12-0 care a reaprins atmosfera în sală. Totuși, la pauză scorul a fost 44-37.

Sfertul trei a fost la fel de spectaculos, Energia a avut 46-37, oaspeții au revenit la 48-44, însă a urmat momente bune pentru gorjeni care au reușit să se desprindă la 12 puncte diferență, 60-48. Împinși de la spate de arbitrii, ploieștenii beneficiind de câteva decizii favorabile au revenit la 64-57 la finalul sfertului trei. Ultimele zece minute au fost incendiare, ploieștenii fiind avizi să se impună și să încheie seria. De partea opusă, Energia era apăsată de miză, așa că ambele echipe au greșit mult primele minute, dovadă scorul de 4-4 după 5 minute de joc. Totul era pe muchie de cuțit, gorjenii au ratat exasperant de mult, 68-64 cu 3 minute înainte de final, Milosevic a marcat de la distanță, 73-66, însă nu era totul jucat pentru că înainte cu 110 secunde de final scorul era 73-68. Finalul era nebun, oaspeții au ajuns la o posesie în spatele Energiei, 75-72 cu 50 de secunde înainte de final. Timpul curgea greu, Ciulin a mai dat o lecție de cum poți ține un meci în tensiune și le-a dat mingea oaspeților cu 21 de secunde înainte de final, scorul fiind de 76-74. Dramatism și nervi mulţi vizavi de arbitraj. Iar cu 8,2 secunde înainte de final scorul era 78-77 și atac pentru Energia, gorjenii au mai marcat două libere, în timp ce oaspeții au încercat să trimită jocul în prelungiri, dar fără succes. Energia s-a impus cu 80-78 și a împins seria în meciul 4 care va avea loc astăzi de la ora 17:30.

Comunicare prin cască

Antrenorul Constantinides a fost suspendat la meciul de aseară și a luat loc în loja de la Sala Sporturilor de unde a urmărit partida. Acesta a păstrat permanent legătura cu cei de pe banca tehnică prin intermediul telefonului, secundul Claudiu Alionescu având o cască la ureche prin care auzea tot ceea ce transmitea din înaltul tribunei principalul. Misiunea lui Alionescu era să spună mai departe vorbele principalului. Au fost momente în care principalul suspendat Constantimides a ținut legătura prin telefon cu jucătorul Michal Kremen, acesta fiind accidentat și aflat imediat în spatele băncii de rezervă.

Atmosferă europeană

Sala Sporturilor a fost aseară din nou plină la un meci al echipei de baschet, aproape 800 de oameni încurajând echipa care a terminat EuroChallange pe locul 3, Energia. Atmosfera în Sală a fost incendiară, demnă de cupele europene, un exemplu pentru ceea ce înseamnă un public civilizat. Așa atmosferă e greu de văzut la fotbal sau la handbal, la primii fiind prezenți mai mulți spărgători de semințe în timp ce la handbal nu prea sunt motive ca atmosfera să fie la fel de frumoasă la ce rezultate sunt!

Încăierare la final

După fluierul final jucătorii celor două echipe s-au luat la harță chiar pe parchetul Sălii Sporturilor. O încăierare generală, în meleul creat dându-se pumni și picioare spre stupefacția tuturor care fierbeau în truibune. Într-un final spiritele s-au liniștit, însă în meciul de astăzi vor fi multe polițe de plătit.