AcasăNews AlertEşec pentru Energia

Eşec pentru Energia

Energia a pierdut la Călăraşi, iar echipa lui Andrieş rămâne cu o singură victorie în campionat după trei etape. Oltenii au făcut efectiv cadou victoria, multele erori din atac cântărind enorm în finalul jocului. Gorjenii au pierdut la un gol diferenţă, însă eşecul rămâne eşec.

sport-02-1

Au fost mai slabi

Prima parte a meciului de ieri după-amiază de la Călăraşi a fost controlată de echipa gazdă, Dunărea. Din păcate pentru iubitorii de handbal gorjeni, Energia a ratat startul de partidă, aşa că a fost 2-0 în minutul 3, 3-1 în minutul 5, 5-2 în minutul 9, dar şi 6-5 în minutul 13. Timp de patru minute Energia a jucat fără un om pe teren după eliminările lui Acatrinei şi Păunică, iar gazdele au ajuns la 8-5 în minutul 15. Din păcate, pe atac, oltenii au „vândut” multe mingi, aşa că acest aspect nu avea cum să nu fie taxat de adversari. S-a ajuns la scorul de 10-7 în minutul 17, dar şi 13-8 în minutul 21. Energia era groggy, antrenorul Liviu Andrieş a sesizat faptul că pe apărare elevii lui erau parcă adormiţi în timp ce pe atac numai conteneau cu cadouri pentru adversari. În acel minut de odihnă, Andrieş a încercat mai mult să rupă elanul gazdelor, însă nu a prea reuşit asta, aşa că s-a ajuns la 14-9 în minutul 25. Relaxaţi, handbaliştii gazdelor au fost surprinşi pe trei contraatacuri, aşa că s-a făcut 14-12 în minutul 26. La pauză a fost 16-13, iar lucrurile nu mergeau chiar aşa cum trebuie pentru olteni.

S-au bătut singuri

După odihnă gazdele au ajuns să aibă din nou patru goluri, 17-13, dar oltenii au marcat rapid două goluri pentru 17-15. La 18-15 în minutul 35, Acatrinei a ratat două lovituri de la 7 metri, ceea ce a contat mult în economia finală a jocului. Totuşi, s-a făcut 18-17 în minutul 37, după care şi Mledenciu şi-a bătut joc de o lovitură de la 7 metri, ratând posibilitatea de a egala. S-a consemnat egalitatea în minutul 40, scor 18-18, dar au urmat minute în care târgujienii parcă s-au speriat de gândul că ar putea prelua conducerea. Iar gazdele au primit iarăşi câteva mingi cadou, şi deşi au jucat în inferioritate numerică de un om nu au primit gol, ba chiar au marcat goluri importante pentru 22-18. Lucrurile reveneau la normal pentru că handbaliştii nu-l mai ascultau pe Andrieş, iar asta dă de gândit. Multele erori din ofensivă, efectiv mingi oferite pe tavă adversarilor au fost fructificate de cei de la Dunărea Călăraşi. Încet dar sigur, Dunărea îşi majora avansul la 26-22, iar relaxarea şi-a făcut simţită prezenţa. În trei minute, Energia a revenit la 26-25 în minutul 57 şi trei atacuri ratate. Gazdele au marcat pentru 27-25, iar în ultima secundă Acatrinei a marcat pentru 27-26. Şi ce mult contează acele lovituri de la 7 metri ratate!