AcasăNews AlertEşec mincinos !

Eşec mincinos !

Un gol din offside şi un altul marcat în minutul 91 a adus victoria lui Dinamo în faţa pandurilor

Dinamo: Cerniauskas – Fai, Marc (84 Puljic), Mevlja, Filip – Anton, Nedelcearu – Rotariu (77 Shalaj), Palic, C. Matei (82 Vojnovic) – Essombe. Antrenor: Mircea Rednic.

Pandurii: Mingote – Ungurușan, Erico, Filippetto, Momcilovic – Săpunaru, Droppa – Nicoară (59 V. Munteanu), Nistor (85 Vasiljevic), Răduț (88 Ciucur) – Hora. Antrenor: Edi Iordănescu.

Arbitri: Marcel Bârsan – Aurel Oniță, Marius Cristian Marchidanu.

Cartonașe galbene: Marc (58), Filip (65), Palic (69), Nedelcearu (79), Puljic (90+6) / Droppa (77 și 86)

Cartonaș roșu: Droppa (min. 86).

Stadion „Dinamo”, București, spectatori: 1.000

Au marcat: Essombe (min. 39), Puljic (min. 90+1) / V. Munteanu (min. 62)

sport-02-14

Suflarea dinamovistă s-a trezit la viaţă. Au prins glas, ba chiar sfidează legile normalităţii. Dacă cineva poate spune că victoria lui Dinamo este absolut meritată, acea persoană nu are contact cu realitate sau este dinamovistă 100%. Şi par că sunt mulţi cei care exultă după meciul cu Pandurii, uitând că echipa care şi-a cerat cele mai mari ocazii a fost echipa lui Edi Iordănescu. Dacă este să fim corecţi până la capăt trebuie spus că poate nici Pandurii nu ar fi meritat victoria, însă fotbalul nu este tot timpul corect. A câştigat Dinamo cu mult noroc, Pandurii punctează al doilea eşec la rând şi începe să tremure pentru locul de play-off.
    Prima parte a meciului dintre Dinamo şi Pandurii a aparţinut gorjenilor. Şi ce ocazii au avut oltenii în primele 45 de minute. Mai întâi a fost o reluare cu capul a lui Săpunaru din 6 metri, la jumătate de metru de poartă. Apoi, un minut mai târziu Nistor a scăpoat singur cu Cerniauskas dar a şutat puţin pe lângă. Gazdele au avut şi ei două situaţii bune, şut al lui Anton scos de Mingote, apoi un şut din lateral al lui Matei scos de acelaşi portar. În minutul 33, Hora a tras de la 16 metri, iar portarul lui Dinamo a scos în corner, însă arbitrii au acordat aut de poartă. Ei bine, în minutul 38 a picat golul, unul din off-side marcat de Essombe, însă tuşierul Marchidanu a refuzat să ridice fanionul comportându-se ca un dinamovist adevărat. La 0-1, oltenii au avut o nouă ocazie, Hora a şutat din careu, dar mingea a lovit bara. Gazdele au început mai bine partea a doua, Matei a şutat, Mingote a boxat, apoi în minutul 61 şutul lui Droppa a fost scos în extremis de portarul gazdelor. A picat şi golul, Vali Munteanu a marcat la câteva minute după intrarea pe teren. Apoi, jocul gorjenilor în atac s-a rupt, gazdele au împins liniile, iar arbitrul Bârsan a pus umărul şi el umărul sancţionându-l gratuit pe Droppa în minutul 77, după care în minutul 86 jucătorul a fost din nou sancţionat după ce l-a faultat pe Nedelcearu. Cu un om mai puţin pe teren, pandurii a încercat să se apere, dar în minutul 91 Puljic a marcat golul victoriei dinamoviste. Imediat, Edi Iordănescu a fost şi el eliminat, în gura tunelului de la vestiare fiind înjurat de un oficial dinamovist…

„Am avut emoţii pentru că ştiam că Pandurii e o echipă bună, era în joc locul 3. A fost multă tensiune, agresivitate, dar nu s-a depăşit limita. Am avut şi noroc, trebuie să recunoaştem, pentru că ei au avut şi ocazii şi o bară, dar ăsta e fotbalul: câteodată norocul ţine şi cu noi. Mă bucur că am reuşit să trecem pe locul trei şi să ne realizăm în mare parte obiectivul, dar nu avem timp să ne bucurăm prea mult”, Mircea Rednic, antrenor Dinamo