duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertFotbal, Liga 1 / Pandurii – Dinamo 0-0. Piedică spre podium!

Fotbal, Liga 1 / Pandurii – Dinamo 0-0. Piedică spre podium!

Centralul Tudor a refuzat pandurilor un penalti clar în minutul 60

Pandurii a cedat două puncte mari în duelul cu Dinamo. Şi chiar dacă au pierdut aceste puncte, gorjenii nu şi-au aruncat furia asupra arbitrului Alexandru Tudor, cel care a refuzat pandurilor un penalti clar ca lumina zilei. Din păcate, această decizie poate fi decisivă în stabilirea podiumului final în Liga 1, însă gorjenii au avut puterea să treacă peste şi să recunoască şi faptul că şi ei sunt cumva vinovaţi pentru că nu au izbutit victoria. „Ne-a lipsit ultima execuţie, finalitatea. Nu am fost inspiraţi în ultimii 10 metri”, a spus Iordănescu. Şi, antrenorul pandurilor are de ce să se plângă. Echipa sa s-a jucat cu ocaziile, a avut două mari ocazii în primele cinci minute, ambele ratate. Mai întâi Hora a lobat mingea de la marginea careului, însă aceasta a ocolit vinclul, pentru ca apoi Răduţ să tragă din unghi, iar mingea să treacă prin faţa porţii dinamoviste. De notat şi faza din minutul 23, atunci când acelaşi Răduţ a scăpat singur cu Cerniauskas, a tras în portar, mingea a mai fost atinsă de doi panduri după care Droppa cu latul a încercat de la 20 de metri să marcheze, însă portarul a prins balonul. Gorjenii au dominat, au avut posesia, dar cam atât, în timp ce bucureştenii cu greu au ajuns în preajma careului lui Stanca. În actul secund, ar fi de notat vreo trei faze. Mai întâi acea acţiunea a lui Răduţ oprit de Rotariu prin fault în careu, după care în minutul 68 eliminarea lui Romario pentru două galbene. În superioritate numerică, gorjenii au atacat şi mai mult, iar Hora a ratat incredibil în minutul 79 şutând din 7 metri cu poarta goală peste buturi. S-a terminat egal, 0-0, un rezultat bun pentru Dinamo, echipă care se apropie de adjudecarea locului 3 în clasament.

sport-02-26

Tudor, pus la zid

La finalul meciului, antrenorul pandurilor a vorbit foarte puţin despre arbitraj, deşi avea motive să o facă. Acea fază din minutul 60 putea schimba istoria pandurilor, pentru că în cazul în care ar fi marcat, gorjenii aveau şanse să termine meciul în avantaj, şi astfel să se bată chiar la locul 2. Însă, Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue spre stupefacţia tuturor. „Nici nu ai ce să comentezi la această fază. Și un arbitru cu probleme de vedere își dă seama că e penalty. Tudor probabil și-a făcut cruce înainte de meci, să nu dea penalty. E un penalty simplu și clar. Eu am vorbit vreo 10 ani la superlativ despre Tudor. Credeam că e sfânt, că îl vom canoniza pe el, după Arsenie Boca. Tudor nu a jucat fotbal. Dacă vine mingea spre piciorul lui, o ia în mână”, a comentat fostul arbitru, Adrian Porumboiu. În schimb, Iordănescu a făcut doar scurte declaraţii la adresa arbitrajului. „Consider că a fost penalty la Răduţ, dar domnul Tudor este un arbitru bun, cu experienţă, pe care îl respect foarte mult. Domnul Tudor e un arbitru valoros, dar la faza cu Răduţ a fost penalty clar. E frustrant când se întâmplă aşa ceva. Eu asigur pe toata lumea ca Pandurii a jucat toate meciurile la turaţie maximă, aşa o vom face şi la meciurile care urmează”, a comentat Iordănescu.