21.8 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertMariana Pochea, colecţionară de medalii

Mariana Pochea, colecţionară de medalii

Atleta Mariana Pochea a participat la cea de-a 24-a ediţie a Balcaniadei pentru veterani. Competiţia a avut loc la Bucureşti, iar atleta gorjeană a reuşit să impresioneze din nou cucerind trei medalii balcanice. Ei bine, cea mai prestigioasă a fost obţinută în cursa de 800 metri, acolo unde Mariana Pochea a triumfat cucerind medalia de aur. Nu a fost singura probă în care sportiva din Gorj a alergat, aşa că nici singura medalie. Cu o ambiţie ieşită din comun, Pochea a reuşit să ocupe locul 3 şi astfel să cucerească medalia de bronz în proba de 400 metri, aceeaşi medalie fiind adjudecată şi în proba de 4×400 metri ştafetă. Astfel, în concursul de la Bucureşti, gorjeanca a colecţionat trei medalii balcanice. „Sunt foarte fericită, a fost un concurs greu, dar am reuşit să obţin trei medalii. Ţin să mulţumesc celor care m-au ajutat din punct de vedere financiar pentru a ajunge la această Balcaniadă, în special Primăriei oraşului Turceni. Fără acest ajutor nu aş fi ajuns să concurez şi să obţin aceste prestigioase medalii”, a declarat Mariana Pochea.