13.5 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertNe-au gazat!

Ne-au gazat!

Pandurii a pierdut la Mediaş, a făcut un joc bun, a revenit de la 0-2 dar a pierdut cu 3-2

Gaz Metan: Pleşca – Frăsinescu, Lazăr, Markovic, Vukadinovic – Todea, Issa Ba – Avram, Bawab, C. Petre – Vitinho. Antrenor: Cristi Pustai

Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Rada, Vlad – Nistor, Pintilii, Voiculeţ – Maxim, Lemnaru, Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Teo Crăciunescu, Cristian Nica şi Cosmin Vătăman

Spectatori: 1.500

Cartonaş roşu: Frăsinescu (75)

Pandurii şi Gaz Metan Mediaş au oferit un nou meci spectaculos. La Mediaş gazdele nu aveau decât varianta victoriei, în timp ce oltenii jucau fără presiune. A ieşit un meci plăcut, cu cinci goluri şi multe faze spectaculoase. Gazdele de la Mediaş au câştigat cu 3-2, oltenii au arătat că au tărie de caracter şi au revenit de la 2-0 la 2-2. Însă, pe final în urma unei faze ciudate s-a dat un gol care nici pe reluări nu se poate vedea dacă balonul a intrat sau nu în poartă.

2-0 cel mai periculos scor

Pandurii alternează momentele bune cu cele în care jucătorii dorm în ghete. La Mediaş, oltenii au făcut figuraţie timp de 25 de minute, perioadă perfectă pentru gazde care au reuşit să înscrie de două ori. Prima dată medieşenii au marcat în minutul 7 prin Markovic, înaltul fundaş al gazdelor reluând cu capul din 8 metri marcat de Viera. La 1-0, oltenii au dat semne că se trezesc, au şutat de câteva ori spre buturile lui Pleşca, însă degeaba. În minutul 23 gazdele au mai marcat o dată, Florin Lazăr transformând un penalti acordat uşor pentru gazde în urma unei presupuse împingeri în careu a lui Viera la Vitinho. La 2-0 totul părea a fi jucat. Dar, nu a fost aşa. Oaspeţii îndemnaţi de Grigoraş au ieşit la atac şi au început să aibă acea posesie a balonului care aduce aminte de tiki-taka. Şi după câteva ocazii ale lui Lemnaru, Voiculeţ sau Nistor a picat golul în minutul 37. Lemnaru a primit o minge în adâncime şi din careu a trimis în poarta lui Pleşca. 2-1 la pauză şi jocul nu era încheiat.

După odihnă, oltenii au venit mai montaţi, şi în minutul 54 Maxim a fost obstrucţionat în careu, iar Teo Crăciunescu a dictat penalti. Ibeh a luat mingea şi a şutat în dreapta lui Pleşca plecat în colţul opus. La 2-2 orice era posibil. Şi, colac peste pupăză deşi păreau a fi peste adversari, oltenii au avut de suferit. În minutul 67 gazdele au primit cadou un gol, Vitinho a trimis cu capul balonul spre poartă, Mingote a respins greşit spre propria poartă iar din preajma liniei porţii Rada a degajat. Degeaba, pentru că centralul Teo Crăciunescu a arătat centrul terenului la sugestia asistentului Cristi Nica. Golul a fost validat, iar Grig era un car de nervi. Era 3-2 pentru Gaz Metan. Nemaiavând ce pierde, oltenii au ieşit la atac, şi-au creat ceva ocazii dar degeaba. Mai mult, în minutul 75 jucătorul gazdelor Frăsinescu a văzut cartonaş roşu direct pentru un fault la Ibeh, aşa că în ultimul sfert de oră târgujienii au avut superioritate numerică de un om. Pandurii lui Grig s-au aruncat în atac, dar nu au putut face prea multe. În minutul 89 Lemnaru a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de off-side, atacantul pandurilor fiind cu un bocanc în afara jocului. Pe final de meci, gazdele au avut şi o bară prin Ciprian Petre, aceasta fiind ultima fază a meciului.

„Suntem supăraţi. Nu am putut să-i blocăm la fazele fixe, deşi am ştiut cum bat ei loviturile libere. Am avut tăria şi am trecut peste începutul slab şi am revenit. Am avut tărie de caracter şi am revenit şi am egalat la 2-2. A fost un meci plăcut, agreabil, dar cam fragmentat. Fotbalul e un joc de contact, trebuie lăsat mai liber. Nu mai arătăm siguranţa din toamnă, rezultatele inferioare faţă de cele din tur. Asta e viaţa. Vreau să scăpăm de griji”, Petre Grigoraş, antrenor Pandurii