AcasăNews AlertPanduri eficienţi!

Panduri eficienţi!

Pandurii a bătut Viitorul şi încheie turul de campionat aşa cum şi-a dorit Edi Iordănescu. „Noi terminăm aşa cum am avut parcursul în toată această perioadă: cu fruntea sus şi cu o victorie importantă”, spune Edi Iordănescu. Oltenii au fost mai buni sau poate mai inspiraţi decât adversarii de la Viitorul, aşa că au ajuns la 7 jocuri la rând fără eşec.

sport-02-5

Am înclinat balanţa

La Severin, în faţa aproximativ o mie de spectatori, Pandurii a încercat şi a şi reuşit să continue ascensiunea spre primele locuri. Gorjenii s-au impus cu 1-0, greu şi cu emoţii în faţa unei echipe patronată şi antrenată de Gică Hagi. „Am întâlnit un adversar bun, cu un proiect bine definit. Băieții mei au făcut un joc foarte exact, am ratat un penalty, am mai avut și o bară. Au fost foarte multe momente bune, puteam să închidem jocul și era mai ușor”, a comentat Iordănescu la final. Dar, trebuie amintită cel puţin şi o mare ocazie pe care oaspeţii au avut-o, o bară a lui Chiţu în partea a doua a partidei. Meciul în sine a fost unul echilibrat în multe momente, ambele echipe având în diverse momente ale jocului iniţiativa. Un plus pentru echipa lui Edi Iordănescu după acest joc ar fi acela că, iată, au trecut deja trei etape, iar adversarii nu au reuşit să marcheze în poarta olteană. Adevărul este că trupa gorjeană a avut şi noroc, mai ales la acea bară a lui Chiţu, însă, parcă e ceva normal ca mingea să se ducă în bară atunci când trece de Mingote. Se ştie faptul că portughezul pandurilor este un norocos, în ultimele două meciuri de acasă balonul a trecut de Mingote, dar de fiecare dată s-a dus în bară. Norocul ţine şi cu cei puternici. Revenind la joc, trebuie apreciată evoluţia întregii defensive a pandurilor, toată lumea muncind pe brânci în apărare. În atac lucrurile merg acceptabil în condiţiile în care Iordănescu nu are la dispoziţie un atacant veritabil apt, Wellington fiind în continuare accidentat. Ei bine, în atac, este de notat ratarea lui Hora din minutul 44, acel penalti irosit şi care putea conta mult la final. „Când în minutul 44 să ratezi un penalti la 0-0 îţi cade foarte greu. Altfel gestionam pauza dacă am fi avut avantaj, erau acele 15 minute pe un fond pozitiv. Dar băieţii au depăşit momentul, am gestionat bine momentul de pauză şi imediat după odihnă am reuşit să marcăm”, a spus Iordănescu. Faza din care gazdele au marcat a fost una bine gândită, Răduţ a centrat la semi înălţime din corner, iar Achim şi-a băgat mingea în poartă în tentativa de a o respinge. Tot în ofensivă, mai este de notat şi şutul lui Momcilovic din minutul 74, scos de Râmniceanu, dar şi şutul lui Vali Munteanu care a lovit bara porţii Viitorului. Meciul s-a terminat cu victoria pandurilor, scor 1-0, motiv de bucurie pentru toată lumea care susţine echipa gorjeană.

Jigniţi la pauză!

Imediat după fluierul de final al primei părţi, Iordănescu a intrat într-un dialog aprins cu câţiva spectatori de la tribuna zero. Aceştia îi reproşau vehement lui Iordănescu ratarea lui Hora de la 11 metri, tehnicianul luându-i apărarea elevului său. „Îmi e dor de suporterii noştri de la Târgu-Jiu, îmi pare rău că nu pot fi alături de noi, că nu avem susţinerea lor, nu e uşor să vină aici. Vin şi multe personaje dezinteresate total, e dreptul lor atâta timp cât vin şi plătesc un bilet să vină şi să spună ce le taie capul. Nu poţi critica un jucător care a ratat un penalti când acel jucător a fost de multe ori decisiv pentru echipă. Oricine poate rata. A fost o tentativă e conflict în care am intrat verbal pentru că era apostrofat Hora, ceea ce mi se pare jenant”, a comentat Edi Iordănescu.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Filipetto, Vasco, Momcilovic – Săpunaru, Droppa – Ciucur (Nicoară 64), Nistor (Mrzljak 90), Răduţ – Hora (Munteanu 86). Antrenor: Edward Iordănescu

FC Viitorul: Rîmniceanu – Boli, Hodorogea, Mitrea, Ganea – Filip, Munteanu (Ianis Hagi 63), Achim – Nicoliţă (R. Marin 63), Chiţu, Aganovici (Gavra 85). Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Săpunaru (61), Nicoară (71), Răduţ (92) – Achim (41), Boli (45)

Arbitri: George Rădulescu – Marius Nicoară, Bogdan Gheorghe. Rezervă: Flavius Roşu

Observatori: Cristian Nica, Iulius Nemţeanu.

Spectatori: 1.000