sâmbătă, mai 4, 2024
    AcasăNews AlertPanduri ghinionişti

Panduri ghinionişti

Echipa lui Grigoraş a pierdut nemeritat două puncte la Mureş după un meci nebun

Petre Grigoraş trebuie să-ţi mute echipa în cantonament într-o mănăstire. Poate aşa neşansa nu-i va mai lovi pe târgujieni iar aceştia vor obţine şi rezultate pozitive. Ironia face ca jucătorii pregătiţi de Grig să joace un fotbal extrem de spectaculos, dar ineficient. Cu Astra a fost curat ghinion, iar acum după meciul de la Târgu-Mureş ghinion pur atâta timp cât oltenii au fost egalaţi în minutul 93. Totuşi, gorjenii fac rating televiziunii care transmite meciurile oltenilor, jocul avântat al echipei lui Grig fiind foarte apreciat. Asta este simpla consolare pentru Grigoraş. Pandurii la Târgu-Mureş au jucat fotbal. De fapt cam asta joacă echipa noastră de la venirea lui Grigoraş.

Revenind la meciul contra celor de la FCM, oltenii puteau să marcheze în prima repriză de cel puţin două ori. Şutul lui Vranjes a fost scos greu de Albuţ, acelaşi portar care a evitat golul şi la şutul lui Voiculeţ. Pe final de repriză Lemnaru a fost oprit eronat din drumul spre gol de o semnalizare de la margine. Şi în loc să marcheze oaspeţii au marcat gazdele, Iencsi reluând din 5 metri mingea venită din devierea nefericită a lui Lemnaru. Actul secund a fost de-a dreptul nebun. Pandurii au continuat să domine ostilităţile, iar Vranjes a egalat după un şut din lovitură liberă de la marginea careului. După patru minute a venit un contraatac şcoală, Nistor pasă pentru Cardoso iar brazilianul a arătat că vine de pe Copacabana şi a şutat fenomenal de la 25 de metri în vinclul porţii lui Albuţ. Oaspeţii au rămas la conducerea meciului, însă fără eficienţă în faţa porţii. În minutul 82 a picat golul, dar în poarta lui Mingote, autor Cavalli. Apoi, în minutul 87 Issa Ba a avut o intrare întârziată şi neregulamentară la Pintilii aşa că a văzut roşu în faţa ochilor. Căpitanul pandurilor a fost transportat la spital unde i s-au aplicat două copci la arcadă. În minutul 89 Voiculeţ a marcat pentru pandurii, şi deja oltenii aveau punctele în buzunar. Dar, un meci durează până ce fluieră arbitrul finalul, aşa că gazdele au egalat în minutul 93 prin Subotic după care în minutul 95 au fost aproape de un nou gol, însă Mingote a salvat poarta. S-a terminat 3-3, rezultat care nu l-a mulţumit pe Grigoraş. „Din nou am luat gol pe final din fază fixă când aveam toată echipa în careu”, a fost nemulţumirea lui Grig. În schimb, Condescu vedea partea plină a paharului. „Jucăm fotbal, iar asta place”, a spus Condescu care înainte de acest meci a fost contactat de Gigi Becali care i l-a cerut pe Grigoraş la Steaua. Răspunsul a fost negativ, aşa că Grig continuă la Pandurii.