14.5 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertPanduri pentru locul 9!

Panduri pentru locul 9!

Gorjenii au încheiat sezonul cu o victorie pe Giulești și speră ca Viitorul și CSMS Iași să nu câștige în această etapă pentru a încheia sezonul pe poziția a 9-a

Rapid: Buchta – Săpunaru, Cmovs, Sapina, Edu Oriol – Almeida (46 Cerlincă), Rui Miguel, Gecov (71 Josl), Joan Oriol, Garay – D. Niculae. Antrenor: Cristiano Bergodi

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Şandru, Vasiljevic, Grecu (68 Răduț) – Pintilii (15 Elton), Mrzljak – Buleică, Nistor, Shalaj – M. Roman (78 Shamsin). Antrenor: Edward Iordănescu

Au arbitrat: Iulian Călin – George Neacşu, Gabriel Stroe. R: Marius Avram

Stadion: Giulești, spectatori: 3.000

Edi Iordănescu a ţinut ca echipa lui, Pandurii să termine cu capul sus sezonul în Liga 1. Și așa au făcut-o elevii lui. Târgujienii au jucat ieri pe Giuleşti contra Rapidului, o echipă care etapa trecută a retrogradat matematic, exact atunci când Pandurii s-a salvat matematic de la retrogradare. Dacă rapidiștii au jucat din orgoliu, giuleştenii dorind să se despartă de proprii fani cu o victorie, oltenii speră să fie ajutaţi de rezultatele indirecte din ultima rundă pentru a termina sezonul pe locul 9, ceea ce înseamnă bani mai mulţi la bugetul echipei veniți din drepturile tv. Acum, stăm la mâna altora, dacă Iașiul pierde sau face egal cu Steaua, iar Viitorul nu câștigă la Botoșani, atunci vom termina pe locul 9!

Gorjenii, mai buni

Şi meciul din Giuleşti a fost unul de nivel bun calitativ. Oltenii au fost în continuare măcinaţi de probleme medicale, mulţi absenţi, însă cei care au intrat pe teren şi-au făcut datoria. Fără Anton, Matulevicius, Nicoară, Cordoş sau Eric, gorjenii au abordat jocul la victorie. De partea opusă, marele absent a fost Daniel Pancu, jucător care a anunţat că îşi încheie cariera de fotbalist şi care nu a putut fi folosit din pricina cartonaşelor, însă care a fost ovaţionat pe Giuleşti.
    La ultimul joc în liga 1 de pe Giuleşti, circa două mii de fani au venit să încurajeze Rapidul contra pandurilor, o echipă care deşi avea situaţia rezolvată în clasament nu a mers în excursie în capitală.

Adevărat este că parcă a lipsit acea înverşunare a rapidiştilor care etalau un joc în forţă acasă, un joc mai tare la minge, însă gazdele au jucat fotbal. Şi în primele 45 de minute echipa lui Cristiano Bergodi a atacat, a avut două ocazii importante. Cea mai mare ocazie a aparţinut lui Daniel Niculae, jucător care a trimis balonul în bară, acea minge a ajuns apoi în spatele lui Stanca şi cu noroc a fost degajată de Şandru în afara terenului. Cea de-a doua ocazie a aparţinut tot lui Niculae, acesta şutând tot de la 16 metri, însă Stanca a scos. De partea opusă, ocaziile au fost la fel de puţine. Prima a avut-o Roman, atacant care aseară a fugit pentru a încerca să pună mâna pe titlul de golgheter, însă în minutul 27 atacantul a trimis cu capul din 5 metri pe lângă. Însă cea mai mare situaţie de gol a avut-o Grecu, acesta lovind bara transversală cu şutul centrare din stânga. Dar, la pauză a fost 0-1, în chiar primele secunde de prelungire Mrzljak a marcat din nou după ce şi în runda precedentă înscrisese în poarta celor de la CSMS Iaşi. În debutul părţii a doua, giuleştenii păreau a fi inerţi, aşa că oltenii aveau şansa să tranşeze în favoarea lor soarta celor trei puncte. Şi la finalul primul sfert de oră s-a făcut 2-0 după ce fundaşul Cmvos şi-a trimis mingea în proprie poartă cu capul din centrarea lui Shalaj. Zarurile păreau a fi aruncate, gorjenii aveau un avans considerabil cu jumătate de oră înainte de finalul sezonului. După golul de 2-0 gorjenii au făcut şi mai mult pasul înapoi oferindu-le ocazia gazdelor să atace, însă rapidiştii nu prea mai aveau chef să o facă prea consistent. De partea opusă, oltenii mizau pe contraatac în căutarea unei lovituri de graţie, însă parcă era prea mult. Şi chiar a fost prea mult, la ultima fază a meciului, Shamsin a obținut penalti, iar Răduț a marcat de la punctul cu var ultimul gol al sezonului pentru olteni.

Spionaţi de selecţioner

În tribunele Stadionului Giuleşti a luat loc şi antrenorul echipei naţionale, Anghel Iordănescu. Acesta a venit pentru a-i vedea la lucru pe anumiţi jucători pe care i-ar putea chema la echipa naţională la acţiunea oficială de la mijlocul lunii viitoare, meci în Irlanda de nord. Experimentatul antrenor a avut ocazia de a-i vedea la lucru şi pe elevii fiului său, jucătorii de la Pandurii, Pintilii, Nistor sau Roman fiind în vizorul selecţionerului.