AcasăNews AlertPandurii, bătuți de arbitrii!

Să fie lucrătură? Când greșesc, arbitrii o fac doar împotriva pandurilor

Pandurii: Stanca – Pleaşcă, Erico, Momcilovic, Unguruşan – Anton, Elton, Nistor (79 Predescu) – Buleică (73 Shamisn), Matulevicius (73 Nicoară), Shalaj. Antrenor: Petre Grigoraş.

FC Botoşani: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Browne – Danci – Roussel (32 Ivanovici), Fulop, Vaşvari, Batin – Hadnagy (66 Croitoru). Antrenor: Leo Grozavu.

Arbitri: Adrian Cojocaru – Adrian Popescu, Stelian Slabu.

Cartonașe galbene: Matulevicius (16), Anton ( 42), Ungurușan (88), Elton (90) / Ivanovici (45), Fulop (89), Danci (90), Curileac (93).

Stadion „Municipal”, Târgu-Jiu, spectatori: 3.000.

Pandurii a câștigat la Brașov etapa trecută, dar oltenii ce au luat pe mere au dat pe pere. Asta și cu ajutorul arbitrilor, în special a unui asistent pe nume Stelian Slabu care aseară efectiv a arbitrat foarte slab. Când ți se dă un penalti și apoi decizia este întoarsă în urma unor negocieri, iar apoi același asistent acordă el penalti, pentru ca în minutele de prelungire să nu ți se acorde penalti pentru un fault evident în careu, e clar că vorbim de un meci al cărui scor a fost viciat de arbitraj. În urma acestui rezultat, gorjenii au revenit în zona retrogradării…

Aseară, Grigoraș a decis să improvizeze din nou jucând cu Momcilovic fundaș central și cu Ungurușan mutat din fundaș dreapta în fundaș stânga. Improvizația a avut efect negativ, golul oaspeților venind din acea zonă de teren. Ei bine, apărarea pandurilor pare fragilă care se clatină de fiecare dată când adversarii atacă. În prima parte a meciului, gazdele au avut posesia, au jucat pe atac, dar tabela după 45 de minute era favorabilă oaspeților. Oltenii au atacat, au ratat ocazii importante prin Matulevicius de două ori, dar și Nistor sau Anton cu șuturi imprecise. Gazdele au atacat, au avut posesia, oaspeții s-au pus pe două linii în apărare, o defensivă aprigă ce a pus mari probleme oltenilor obligați să construiască în zadar. Prima repriză a fost una extrem de nervoasă, oaspeții au băgat serios osul la fiecare minge, în timp ce oltenii s-au mulțumit să atace haotic. În minutul 33 a picat golul, Hadnagy centrând prin fața porții, mingea a ajuns la Batin care din 5 metri a marcat. După trei minute, centralul Cojocaru a arătat punctul cu var pentru un henț în careu al lui Ngadeu, centralul Cojocaru a dictat penalti, dar după lungi tergiversări la sugestia arbitrului asistent Stelian Slabu lovitura s-a întors, jocul fiind reluat cu minge de arbitru. O decizie grea, o decizie care a întors soarta meciului.

În minutul 44 s-a mai consemnat o fază interpretată greșit de arbitrii, la un duel Ivanovic cu Ungurușan, pandurul a recepționat un cot în plină figură, dar oaspetele nu a fost eliminat. Tensiunea era mare, iar antrenorul oaspete Leo Grozavu a fost trimis în tribună. În repriza a doua gorjenii au atacat mai mult, dar fără efect pe tabelă. După ce Erico a egalat în minutul 50, surprinzător mijlocul pandurilor s-a rupt, nu a avut luciditate, iar acest joc încâlcit nu a adus prea mare pericol la poarta oaspete. Dar, cu toate astea, oltenii au irosit câteva ocazii bune, Pleașcă a ratat incredibil cu poarta goală, dar și Elton a șutat imprecis din careu, ocazii venite la scorul de 1-1. Târziu, Grigoraș a mutat, l-a trimis în luptă pe Shamsin, iar acesta din 3 metri a trimis cu capul însă Curileac a avut o super intervenție. În minutul 85 a picat golul, același asistent Slabu a semnalizat din steag un presupus fault în careu al lui Nicoară la un adversar, decizie eronată. Vașvari a marcat și a dus trei puncte mari moldovenilor. Un penalti făcut cadou de asistentul Slabu care ieri a arbitrat slab. Dar și centralul Cojocaru a pus umărul la eșecul oltenilor pentru că în minutul 93 Shalaj a fost tras de mână în careu, dar centralul a evitat să dicteze penalti din considerentul că pandurul nu a căzut în careu. S-a încheiat 1-2, rezultat care menține Pandurii în zona neagră a clasamentului.

„Dacă vorbesc iau N etape de suspendare. Echipa a încercat, am fost peste ei. Au ajuns o dată în careu și ne-au dat gol. Un penalti acordat de central aflat la 5 metri de fază dar anulat de asistent care era la 50 de metri de fază. Același asistent a dictat penalti, dar în minutul 93 am avut penalti clar la tragerea de mână la Shalaj, dar nu ni s-a dat. Am suferit în atac, am avut ocazii, dar nu am marcat. Tușierul a intervenit și a decis soarta meciului. Facem și noi greșeli, dar rezultatul a fost viciat. Sunt cu un picior în groapă. Și Robert Dumitru cel care ne-a arbitrat la Astra, și asistentul Slabu sunt din Brașov, iar azi Slabu a arbitrat slab”, Petre Grigoraș, antrenor Pandurii