AcasăNews AlertPandurii, calificare cu emoţii!

Pandurii, calificare cu emoţii!

Gorjenii au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de o echipă de eşalonul 2

Este diferenţă mare între fotbalul de Liga 1 şi cel de Liga a 2-a, aşa că şi între Pandurii şi UTA este o diferenţă foarte mare. La cotele de piaţă vorbim de o echipă a pandurilor care este de 10 ori mai valoroasă decât UTA, însă nu cotele joacă pe teren. Jucătorii de la Pandurii au tratat în mod neserios în marea majoritate a timpului fotbalul, vedetele de Liga 1 fiind inferioare în multe momente anonimilor din liga a 2-a. O ruşine fotbalistică, salvată de calificarea smulsă la penaltiuri de olteni.

sport-01-23

Start tare

Gorjenii au mers la Arad cu un lot format din jucători titulari dar şi rezerve, nouă jucători fiind lăsaţi acasă să se odihnească, aşa că Edi Iordănescu a decis să folosească o echipă combinată între titulari şi rezerve. A fost meciul de debut al lui Cristi Săpunaru, fotbalistul debutând pentru gorjeni, iar acest debut a fost de bun augur. Ei bine, fostul jucător al Rapidului a reuşit să şi înscrie la primul joc în tricoul pandurilor. Era minutul 9 când Dan Nistor a centrat din lateral stânga, iar Săpunaru din careu a deviat balonul în poarta arădenilor. Ieri, Aradul a fost un oraş care a respirat din nou aer de Liga 1, această echipă venind din Liga a 4-a şi aparţinând fanilor. La Arad nu s-a mai jucat fotbal de liga 1 de undeva de la începutul verii anului 2008, aşa că meciul cu pandurii a fost un eveniment. „Ne-am văzut visul cu ochii,. Am adus o echipă de Liga 1 aici”, a fost declaraţia dată la începutul meciului de gazdele partidei. Însă, debutul a fost nefericit pentru arădenii de pe margine, circa o mie dar şi cei din teren, Săpunaru reuşind să marcheze în primele minute. Oltenii au fost net superiori, au dominat autoritar partida, efectiv gazdele nereuşind vreodată să treacă centrul terenului cu mingea la picior. Pe lângă golul lui Săpunaru, oltenii puteau să mai marcheze dar Munteanu a tras peste poartă iar Khalouta din postură de singur cu portarul a trimis mingea exact în el. Părea că târgujienii nu vor avea probleme, însă după minutul 20 gazdele au renăscut efectiv şi au pus în dificultate apărarea visătoare a oltenilor. Erico a gafat impardonabil, iar în decurs de un minut Rus a avut două ocazii mari, şut de la 20 metri scos de Lazar pentru ca apoi singur cu portarul să tragă în el. Arădenii realizau că pot da lovitura, aşa că tot mai des au căutat să mute liniile în jumătatea pandurilor care inexplicabil nu reuşea să rezolve favorabil situaţiile gazdelor.

Slabi pe parcurs

În partea a doua, UTA şi-a jucat ultima carte pentru a-şi continua visul din Cupă. observând că oltenii sunt apatici şi parcă lipsiţi de motivare, gazdele au atacat şi în minutul 52 puteau egala, dar Rus a şutat din unghi în bara laterală a porţii lui Lazar. Această ocazie a venit după ce Erico efectiv a căzut din picioare alunecând, mingea a ajuns la Rus, iar acesta a încercat să-l surprindă pe Lazar cu un şut la colţul scurt. Defensiva pandurilor parcă redevenea cea din debutul campionatului când comitea erori de curtea şcolii. O tresărire de orgoliu a pandurilor s-a consemnat în minutul 64, Ciucur a ajuns în careul celor de la UTA, a şutat pe jos, dar Anca a reţinut. Din păcate, jocul pandurilor suferea. Oltenii chiar nu erau în stare să pună în pericol poarta gazdelor. În minutul 70 Cristi Săpunaru a cerut schimbare, iar în locul acestuia şi-a făcut apariţia Şandru, un fundaş care l-a disperat pe Iordănescu în meciurile din Liga 1 cu erorile făcute. Ieri fundaşul a continuat să gafeze, a comis un henţ în careu, dar norocul oltenilor a fost că arbitrii nu au observat neregula fundaşului gorjenilor. Gazdele au mai trimis o dată mingea în bară în minutul 77, iar arădenii erau disperaţi pe bună dreptate. Degringolada pandurilor a continuat, în minutul 79 Hlistei a scăpat spre poarta pandurilor din lateral, iar din 8 metri a şutat la colţul scurt de unde Lazar a scos incredibil. Apărarea pandurilor se clătina în faţa unei echipe de Liga a 2-a, incredibil ce gafe comiteau jucătorii lui Edi Iordănescu în faţa unor jucători care jucau doar cu ambiţie. Lazar a scos o minge de sub transversală, pentru ca în minutul 87 să se întâmple ceea ce trebuia, gazdele să egaleze. Nu se poate ca o echipă de Liga 1 să aibă o asemenea reacţie de echipă mică, să se apere şi să nu atace deloc, evoluţia fiind mizerabilă. Ei bine, UTA a egalat prin Curtuiuş în minutul 87, şi a restabilit egalitatea. Oltenii puteau închide meciul favorabil în minutul 93, dar Nicoară singur cu poarta goală a trimis din 6 metri pe lângă poartă. În prelungiri fotbalul a fost oferit cu pipeta, dar chiar şi în aceste condiţii gazdele au fost aproape de gol în minutul 103 când Copil a tras la o palmă e vinclul porţii lui Lazar. Toată lumea parcă aştepta loteria penaltiurilor, iar acolo oltenii au fost mai stăpâni pe emoţii, iar echipa lui Iordănescu a câştigat cu 3-1.

UTA: Anca – Polgar, Al. Manea, Filaret, Burlă – C. Rus (83 Michel), Chindriş, Jorza, Hlistei – Man (67 Copil), Szekely (46 Curtuiuş). Antrenor: Roland Nagy

PANDURII: Lazar – Unguruşan, Erico Da Silva, Săpunaru (70 Şandru), Grecu – Dan Alexandru (72 Piţian), Mrzljak – Ciucur, Nistor, Munteanu (60 Nicoară) – Khalouta. Antrenor: Edi Iordănescu

Arbitrii: Cătălin Buşi – Mihai Marica, Raul Ghiciulescu. R: Dorin Voina.

Observatori: Zaharia Ciev, Viorel Lolea.