Pandurii: Lazar – Pleaşcă, Mamele, Rada, Sipo – Paulinho, Anton, Cristea (46 Adrovic), Distefano (46 Diego Rubio) – Shamsin, Alex dos Santos (66 Matulevicius). Antrenor: Cristi Pustai

Farul: Neagu – Niţescu, Năstase, Romaşcu, Bădaşcă – Berti, Tothăzan (56 Irimia) – Pîslaru (46 Anton), Ghenciu, Coteanu – Butoi. Antrenor: Gheorghe Mina

Au arbitrat: Mircea Feşnic, Alexandru Cerei, Gero Szabo.

Cartonaşe galbene: Romaşcanu

Stadion Municipal, spectatori: 500

Ceea ce era de aşteptat s-a întâmplat. Pandurii s-a impus în mod clar în faţa celor de la Farul Constanţa, adversara de Liga a 2-a care a deplasat la Târgu-Jiu o echipă de juniori. Nici gorjenii nu au trimis în teren prima garnitură, doar un titular evoluând în meciul de ieri. Şi totuşi, Pandurii s-a impus la pas fără a forţa.

Joc fără istorie

Pandurii a început în forţă meciul cu juniorii Farului Constanţa, iar în minutul 2 gorjenii au deschis scorul. Dos Santos a reuşit să marcheze din careul mic, aşa că era deja 1-0 din start. Oltenii au forţat, au mai fost aproape de gol în minutul 10, dar Shamsin a trimis balonul în bară. Apoi, oltenii au pasat mingea de-a latul terenului fără a pune probleme reale. În minutul 27 a picat golul doi, Shamsin reluând din 6 metri. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic pe tabelă, jocul fiind unul anost. După pauză, Pandurii nu a mai forţat, oltenii s-au mulţumit să aibă posesia fără să pericliteze poarta lui Neagu. Putem nota o bară a lui Diego Rubio, iar apoi Shamsin a trecut la pupitru. Atacantul libanez a marcat de două ori, prima dată în minutul 72 şi apoi în minutul 76. 4-0 a şi fost scorul final, un meci în care Pustai a găsit un atacant, Shamsin care a marcat o triplă. Din păcate, Pustai l-a pierdut pe Matulevicius care a ieşit accidentat.

Cristi Pustai pe silent

Antrenorul pandurilor, Cristi Pustai s-a agitat la meci doar 30 de minute după care a luat loc pe bancă. Zarurile erau aruncate, aşa că tehnicianul a preferat să ia loc pe banca de rezerve asistând ca spectator la restul jocului. Timp de o oră de joc antrenorul pandurilor a preferat să vadă la lucru echipa fără a-i certa pe jucători.

Matulevicius s-a rupt

Din păcate, Deividas Matulevicius s-a accidentat deşi a jucat doar 11 minute. Atacantul pandurilor s-a rupt în minutul 77, recidivându-i vechea accidentare, aşa că are toate şansele să rateze meciurile cu Gaz Metan Mediaş şi Pacos Ferreira.

Farul, dezinteres pentru Cupă

Cei de la Farul Constanţa au venit la Târgu-Jiu doar pentru a face act de prezenţă. Marinarii au trimis la Târgu-Jiu o echipă formată din tineri, şi fără antrenor principal. Astfel, juniorii republicani A ai Farului au avut ocazia să joace un meci oficial cu o echipă de Liga 1, aşa că au dat tot ce au putut. Ca o dovadă în plus că meciul din Cupă nu a contat pentru cei de la Farul a fost şi lipsa antrenorului principal, Ioan Răuţă preferând să rămână la Constanţa alături de cei 14 jucători menajaţi cu Pandurii în vederea meciului cu Clinceni din campionat.