11.5 C
marți, mai 14, 2024
    AcasăNews AlertPandurii, din amical în amical

Pandurii, din amical în amical

În ultimele două meciuri, Pandurii arată o formă de invidiat. Gorjenii au bătut cu 4-0 echipa din liga secundă din Austria, SV Horn, pentru ca apoi târgujienii să dispună şi de ungurii de la Keschemet cu 2-0. Cele două goluri au fost marcate de Matulevicius în minutele 50 şi 65. în acest meci, Grigoraş a testat un atacant francez, Karim pe numele său, un vârf în vârstă de 24 de ani pe care tehnicianul oltenilor vrea să-l mai vadă şi în partidele amicale rămase. „Karim poate fi o soluţie, nu e o certitudine. E un jucător care vine după o perioadă de pauză de trei săptămâni, mai are mult de lucrat pentru a ajunge la un nivel bun”, spune Grig. Acesta se declară mulţumit de programul meciurilor amicale. „Meciurile au fost destul de bune. Mai avem două meciuri, cele mai puternice şi grele cu Levski şi Sigma Olomuc. În ultima săptămână vom definitiva lotul pentru începutul campionatului. Scopul nostru e să începem cu dreptul campionatul. Mai sunt probleme de pregătire, dar se rezolvă în timp. Vroiam să am tot lotul la dispoziţie, din păcate din diverse motive nu i-am avut pe toţi de la început şi nu poţi fi foarte mulţumit. A apărut acea problemă cu Voiculeţ cu accidentarea de la Braşov, Ibeh şi Viera au avut probleme cu vizele şi nu sunt la zi cu pregătirea. Dar trebui să trecem peste lucrurile astea, şi sper ca timpul rămas să-l folosim pentru a omogeniza lotul şi echipa şi să-i încadrăm pe cei noi”, a mai declarat Grigoraş. În această seară, Pandurii continuă seria meciurilor amicale, oltenii jucând contra celor de la Levski Sofia. Partida se va juca la Viena.