Nu am pierdut anul acesta cu Rapid, iar Pandurii a luat patru puncte în acest sezon giuleştenilor

Rapid: Vâtcă – Rui Duarte, Glauber, Oros, Ezequias – Grigore, Pavlovic, Teixeira – Deac, Pancu (62 Herea), Surdu (75 Grigorie). Antrenor: Răzvan Lucescu

Pandurii: Lazar – Unguruşan, Viera, Rusu (59 Rada), A. Vlad, Voiculeţ, Pintilii, Nistor (52 Batin) – A. Grigoraş, Lemnaru, Maxim. Antrenor: Petre Grigoraş

Au arbitrat: Cristi Balaj, Octavian Şovre şi Daniel Mitruţi.

Cartonaşe galbene: N. Grigore (3), Rui Duarte (10), Glauber (22), Deac (68), Ezequias (79) / A. Vlad (26), Rada (70), Maxim (77)

Stadion: Giuleşti, spectatori 2.000

Se spune că Giuleştiul e stadionul cu cea mai bună acustică, fanii Rapidului creând o atmosferă incendiară. Aseară, Giuleştiul a avut în tribune doar femei şi copii, iar antrenorul principal al gazdelor, Răzvan Lucescu era suspendat. Două atuuri pentru gorjeni. Dar, din păcate, din nou oltenii au comis-o în apărare. Au avut avantaj pe tabelă iar în finalul primei reprize toată agoniseala de până atunci a fost pierdută pe apa Sâmbetei. O copie la indigo a meciului de la Oţelul Galaţi. A fost 1-0 pentru Pandurii, dar s-a ajuns la 2-1 pentru rapid. Inexplicabil cum apar impardonabile în apărarea oltenilor. O defensivă boemă, visătoare şi lipsită de clar viziune. Chiar dacă au gafat, oltenii au dres busuiocul pe atac, acolo unde oportunistul Lemnaru a realizat o dublă care aduce un punct oltenilor. În acest campionat, Pandurii a reuşit să smulgă giuleştenilor patru puncte, victorie la Târgu-Jiu şi egal aseară în Giuleşti.

Prima repriză a meciului de aseară a fost una echilibrată. Oltenii au punctat la impresia artistică, în timp ce gazdele au arătat că din nimic pot realiza lucruri mari. Pandurii a deschis scorul în minutul 35. Unguruşan a centrat de pe dreapta, Lemnaru i-a luat faţa lui Glauber şi din colţul careului de 6 metri a trimis balonul în poartă. Când gorjenii păreau că stăpânesc din punct de vedere tactic ostilităţile în teren, oltenii au primit două lovituri năucitoare. Mai întâi Alexandru Vlad a pierdut un duel cu Grigore pe care apoi l-a lăsat liber spre poarta lui Mingote, iar rapidistul a egalat. Era minutul 41. după două minute a mai picat un gol. De data aceasta Viera şi Pintilii nu l-au putut bloca pe Teixeira, iar giuleşteanul a şutat cu sete de la 16 metri fără şanse pentru Lazar. S-a intrat la pauză cu 2-1 pentru Rapid în urma a două gafe în apărarea oltenilor.

După odihnă, oltenii au început acea tiki-taka oltenească. Gorjenii au controlat jocul la mijlocul terenului, au avut posesia şi după cum s-a jucat târgujienii meritau să nu piardă pe Giuleşti. Gazdele au avut două tresăriri de orgoliu, un şut al lui Glauber şi apoi un contraatac al lui Deac, blocat de Viera din postura de ultim apărător. De partea opusă, Lemnaru a marcat din nou în minutul 70, atacantul reluând din prima centrarea lui Batin. Gorjenii puteau să ia din Giuleşti toate cele trei puncte, dar Batin a trimis din 6 metri cu capul la o palmă de bara din dreapta lui Vâtcă. S-a terminat 2-2, un rezultat just după cum s-a jucat. Astfel, Pandurii a câştigat patru puncte din şase contra giuleştenilor, iar cu punctul de aseară oltenii au ajuns la cota 44 în Liga 1.

Suspendări peste suspendări la Pandurii

Preşedintele executiv al pandurilor, Eugen Pârvulescu a fost aspru sancţionat de către Comisia de Disciplină pentru că a părăsit spaţiul tehnic în timpul jocului de săptămâna trecută cu FC Vaslui. Şi cum arbitrul Robert Dumitru a făcut un raport nefavorabil gorjenilor, Pârvulescu a fost suspendat pentru două luni dar şi amendat cu 60 de milioane de lei. Mai mult, şi maseurul Eugen Căţelu a fost eliminat în meciul cu FC Vaslui, iar Comisia de Disciplină l-a suspendat pentru două etape şi amendat cu 350 de lei.